Contents 1 Performance arts category 1.1 Best Actor 1.2 Best Actress 1.3 Best Supporting Actor 1.4 Best Supporting Actress 2 Best Director 2.1 Best Assistant Director (1933 to 1937) 3 Production 3.1 Best Writing – Adapted Screenplay 3.2 Best Writing – Original Screenplay 3.3 Best Writing – Story (1928 to 1956) 3.4 Best Picture 3.5 Best Foreign Language Film 3.6 Best Documentary 3.7 Best Animated Film 3.8 Best Animated Short Film 3.9 Best Production Design 3.10 Best Cinematography 3.11 Best Editing 3.12 Best Sound Mixing 3.13 Best Sound Editing 4 Artistic crafts awards 4.1 Best Costume Design 4.2 Best Best Makeup and Hairstyling 4.3 Best Music – Score 4.4 Best Music – Original Song 4.5 Best Visual Effects 5 Best Short Film – Live Action 6 Honorary Awards


Performance arts category[edit] Best Actor[edit] Leading Actor Year Name Film Status Notes 1927-28 Charles Chaplin The Circus Nominated Chaplin was originally nominated in this category (and three others) for The Circus, but the Academy took him out of the running and gave him a Special Award. 1929-30 George Arliss Disraeli Won The Green Goddess Nominated Ronald Colman Bulldog Drummond Nominated Condemned Nominated 1932-33 Charles Laughton The Private Life of Henry VIII Won Leslie Howard Berkeley Square Nominated 1935 Victor McLaglen The Informer Won Charles Laughton Mutiny on the Bounty Nominated 1938 Leslie Howard Pygmalion Nominated Robert Donat The Citadel Nominated 1939 Goodbye, Mr. Chips Won Laurence Olivier Wuthering Heights Nominated 1940 Rebecca Nominated Charles Chaplin The Great Dictator Nominated 1941 Cary Grant Penny Serenade Nominated 1942 Ronald Colman Random Harvest Nominated 1944 Cary Grant None but the Lonely Heart Nominated 1945 Ray Milland The Lost Weekend Won Milland was born in Neath, Glamorgan, Wales. 1946 Laurence Olivier Henry V Nominated 1947 Michael Redgrave Mourning Becomes Electra Nominated Ronald Colman A Double Life Won 1948 Laurence Olivier Hamlet Won 1949 Richard Todd The Hasty Heart Nominated Richard Todd was an Irish-born British actor 1952 Alec Guinness The Lavender Hill Mob Nominated 1953 Richard Burton The Robe Nominated 1956 Laurence Olivier Richard III Nominated 1957 Alec Guinness The Bridge on the River Kwai Won Charles Laughton Witness for the Prosecution Nominated 1958 David Niven Separate Tables Won 1959 Laurence Harvey Room at the Top Nominated Laurence Harvey was a Lithuanian-born South African- British actor 1960 Laurence Olivier The Entertainer Nominated Trevor Howard Sons and Lovers Nominated 1962 Peter O'Toole Lawrence of Arabia Nominated Peter O'Toole was a British-Irish stage and film actor 1963 Albert Finney Tom Jones Nominated Rex Harrison Cleopatra Nominated 1964 My Fair Lady Won Peter Sellers Dr. Strangelove Nominated Peter O'Toole Becket Nominated Richard Burton Nominated 1965 The Spy Who Came in from the Cold Nominated Laurence Olivier Othello Nominated 1966 Richard Burton Who's Afraid of Virginia Woolf? Nominated Michael Caine Alfie Nominated Paul Scofield A Man for All Seasons Won 1968 Ron Moody Oliver! Nominated Alan Bates The Fixer Nominated Peter O'Toole The Lion in Winter Nominated 1969 Richard Burton Anne of the Thousand Days Nominated Peter O'Toole Goodbye, Mr. Chips Nominated 1971 Peter Finch Sunday Bloody Sunday Nominated Peter Finch was an English-born Australian actor 1972 Peter O'Toole The Ruling Class Nominated Michael Caine Sleuth Nominated Laurence Olivier Nominated 1974 Albert Finney Murder on the Orient Express Nominated 1976 Peter Finch Network Won 1977 Richard Burton Equus Nominated 1978 Laurence Olivier The Boys from Brazil Nominated 1979 Peter Sellers Being There Nominated 1980 Peter O'Toole The Stunt Man Nominated John Hurt The Elephant Man Nominated 1981 Dudley Moore Arthur Nominated 1982 Ben Kingsley Gandhi Won Peter O'Toole My Favorite Year Nominated 1983 Tom Conti Reuben, Reuben Nominated Michael Caine Educating Rita Nominated Tom Courtenay The Dresser Nominated Albert Finney Nominated 1984 Under the Volcano Nominated 1986 Bob Hoskins Mona Lisa Nominated 1989 Kenneth Branagh Henry V Nominated Daniel Day-Lewis My Left Foot Won Day-Lewis is an English-born actor with joint British/Irish citizenship. 1990 Jeremy Irons Reversal of Fortune Won 1991 Anthony Hopkins The Silence of the Lambs Won Hopkins was born in Margam, Glamorgan, Wales. 1992 Stephen Rea The Crying Game Nominated 1993 Anthony Hopkins The Remains of the Day Nominated Daniel Day-Lewis In the Name of the Father Nominated Liam Neeson Schindler's List Nominated 1994 Nigel Hawthorne The Madness of King George Nominated 1995 Anthony Hopkins Nixon Nominated 1996 Ralph Fiennes The English Patient Nominated 1998 Ian McKellen Gods and Monsters Nominated 2001 Tom Wilkinson In the Bedroom Nominated 2002 Michael Caine The Quiet American Nominated Daniel Day-Lewis Gangs of New York Nominated 2003 Jude Law Cold Mountain Nominated Ben Kingsley House of Sand and Fog Nominated 2006 Peter O'Toole Venus Nominated 2007 Daniel Day-Lewis There Will Be Blood Won 2009 Colin Firth A Single Man Nominated 2010 The King's Speech Won 2011 Gary Oldman Tinker Tailor Soldier Spy Nominated 2012 Daniel Day-Lewis Lincoln Won 2013 Christian Bale American Hustle Nominated Though born in Wales, Bale and his family moved to England when he was 1 year old Chiwetel Ejiofor 12 Years a Slave Nominated First Black English actor nominated for Best Actor 2014 Benedict Cumberbatch The Imitation Game Nominated Eddie Redmayne The Theory of Everything Won 2015 The Danish Girl Nominated 2016 Andrew Garfield Hacksaw Ridge Nominated Andrew Garfield is an American-British actor. 2017 Daniel Day-Lewis Phantom Thread Pending Gary Oldman Darkest Hour Pending Daniel Kaluuya Get Out Pending Best Actress[edit] Leading Actress Year Name Film Status Notes 1931-32 Lynn Fontanne The Guardsman Nominated 1932-33 Diana Wynyard Cavalcade Nominated 1935 Merle Oberon The Dark Angel Nominated Oberon was an Indian-born English actress 1936 Luise Rainer The Great Ziegfeld Won Luise Rainer was a German, Austrian and American film actress and Germany, United Kingdom Citizenship 1937 The Good Earth Won 1938 Wendy Hiller Pygmalion Nominated 1939 Vivien Leigh Gone with the Wind Won Leigh was an Indian-born English actress Greer Garson Goodbye, Mr. Chips Nominated 1940 Joan Fontaine Rebecca Nominated Fontaine was a Japanese-born English actress 1941 Suspicion Won Greer Garson Blossoms in the Dust Nominated Olivia de Havilland Hold Back the Dawn Nominated de Havilland is a Japanese-born English actress 1942 Greer Garson Mrs. Miniver Won 1943 Joan Fontaine The Constant Nymph Nominated Greer Garson Madame Curie Nominated 1944 Mrs. Parkington Nominated 1945 The Valley of Decision Nominated Garson is one of only two actresses to receive five consecutive nominations (tied with Bette Davis) 1946 Olivia de Havilland To Each His Own Won Celia Johnson Brief Encounter Nominated 1948 Olivia de Havilland The Snake Pit Nominated 1949 The Heiress Won de Havilland is the first of three British actresses to win this award twice (tied with Vivien Leigh, Glenda Jackson) Deborah Kerr Edward, My Son Nominated 1951 Vivien Leigh A Streetcar Named Desire Won 1953 Deborah Kerr From Here to Eternity Nominated Audrey Hepburn Roman Holiday Won Hepburn was a Belgian-born English actress 1954 Sabrina Nominated 1956 Deborah Kerr The King and I Nominated 1957 Heaven Knows, Mr. Allison Nominated Elizabeth Taylor Raintree County Nominated 1958 Deborah Kerr Separate Tables Nominated Elizabeth Taylor Cat on a Hot Tin Roof Nominated 1959 Audrey Hepburn The Nun's Story Nominated Elizabeth Taylor Suddenly, Last Summer Nominated 1960 Deborah Kerr The Sundowners Nominated Greer Garson Sunrise at Campobello Nominated Garson has more Best Actress nominations than any other British actress (with seven). Elizabeth Taylor BUtterfield 8 Won Taylor was British-American. First Oscar win for Taylor. 1961 Audrey Hepburn Breakfast at Tiffany's Nominated 1963 Rachel Roberts This Sporting Life Nominated 1964 Julie Andrews Mary Poppins Won 1965 Julie Christie Darling Won Christie is an Indian-born English actress. Julie Andrews The Sound of Music Nominated Samantha Eggar The Collector Nominated 1966 Lynn Redgrave Georgy Girl Nominated Vanessa Redgrave Morgan Nominated Elizabeth Taylor Who's Afraid of Virginia Woolf? Won 1967 Audrey Hepburn Wait Until Dark Nominated Edith Evans The Whisperers Nominated 1968 Vanessa Redgrave Isadora Nominated 1969 Maggie Smith The Prime of Miss Jean Brodie Won Maggie Smith is the first and only British actress to win in both acting categories (Best Actress and Best Supporting Actress). Jean Simmons The Happy Ending Nominated 1970 Glenda Jackson Women in Love Won Sarah Miles Ryan's Daughter Nominated 1971 Janet Suzman Nicholas and Alexandra Nominated Dame Janet Suzman is a South African/British actress Julie Christie McCabe & Mrs. Miller Nominated Glenda Jackson Sunday Bloody Sunday Nominated Vanessa Redgrave Mary, Queen of Scots. Nominated 1972 Maggie Smith Travels with My Aunt Nominated 1973 Glenda Jackson A Touch of Class Won 1975 Hedda Nominated 1982 Julie Andrews Victor Victoria Nominated 1983 Julie Walters Educating Rita Nominated 1989 Pauline Collins Shirley Valentine Nominated Jessica Tandy Driving Miss Daisy Won 1992 Emma Thompson Howards End Won 1993 The Remains of the Day Nominated 1994 Miranda Richardson Tom and Viv Nominated 1995 Emma Thompson Sense and Sensibility Nominated 1996 Brenda Blethyn Secrets & Lies Nominated Kristin Scott Thomas The English Patient Nominated Emily Watson Breaking the Waves Nominated 1997 Helena Bonham Carter The Wings of the Dove Nominated Julie Christie Afterglow Nominated Judi Dench Mrs Brown Nominated Kate Winslet Titanic Nominated 1998 Emily Watson Hilary and Jackie Nominated 1999 Janet McTeer Tumbleweeds Nominated Julianne Moore The End of the Affair Nominated Julianne Moore is an American–British actress. 2001 Judi Dench Iris Nominated 2002 Julianne Moore Far from Heaven Nominated 2003 Samantha Morton In America Nominated Naomi Watts 21 Grams Nominated 2004 Imelda Staunton Vera Drake Nominated Kate Winslet Eternal Sunshine of the Spotless Mind Nominated 2005 Judi Dench Mrs Henderson Presents Nominated Keira Knightley Pride and Prejudice Nominated 2006 Judi Dench Notes on a Scandal Nominated Helen Mirren The Queen Won Kate Winslet Little Children Nominated 2007 Julie Christie Away from Her Nominated 2008 Kate Winslet The Reader Won 2009 Helen Mirren The Last Station Nominated Carey Mulligan An Education Nominated 2012 Naomi Watts The Impossible Nominated 2013 Judi Dench Philomena Nominated 2014 Felicity Jones The Theory of Everything Nominated Rosamund Pike Gone Girl Nominated Julianne Moore Still Alice Won 2015 Charlotte Rampling 45 Years Nominated 2017 Sally Hawkins The Shape of Water Pending Best Supporting Actor[edit] Supporting Actor Year Name Film Status Notes 1936 Basil Rathbone Romeo and Juliet Nominated 1937 H. B. Warner Lost Horizon Nominated Roland Young Topper Nominated 1938 Basil Rathbone If I Were King Nominated Robert Morley Marie Antoinette Nominated 1939 Brian Aherne Juarez Nominated Claude Rains Mr. Smith Goes to Washington Nominated 1940 James Stephenson The Letter Nominated 1941 Donald Crisp How Green Was My Valley Won Sydney Greenstreet The Maltese Falcon Nominated 1942 Henry Travers Mrs. Miniver Nominated 1943 Claude Rains Casablanca Nominated 1944 Mr. Skeffington Nominated 1946 Notorious Nominated 1947 Edmund Gwenn Miracle on 34th Street Won 1949 Ralph Richardson The Heiress Nominated 1950 George Sanders All About Eve Won Edmund Gwenn Mister 880 Nominated 1951 Leo Genn Quo Vadis Nominated Peter Ustinov Nominated 1952 Victor McLaglen The Quiet Man Nominated Richard Burton My Cousin Rachel Nominated 1959 Hugh Griffith Ben-Hur Won 1960 Peter Ustinov Spartacus Won 1962 Terence Stamp Billy Budd Nominated 1963 Hugh Griffith Tom Jones Nominated 1964 Peter Ustinov Topkapi Won John Gielgud Becket Nominated Stanley Holloway My Fair Lady Nominated 1965 Tom Courtenay Doctor Zhivago Nominated Frank Finlay Othello Nominated Ian Bannen The Flight of the Phoenix Nominated 1966 Robert Shaw A Man for All Seasons Nominated James Mason Georgy Girl Nominated 1968 Jack Wild Oliver! Nominated Daniel Massey Star! Nominated 1969 Anthony Quayle Anne of the Thousand Days Nominated 1970 John Mills Ryan's Daughter Won 1973 John Houseman The Paper Chase Won John Houseman was a Romanian-born British-American actor and producer 1976 Laurence Olivier Marathon Man Nominated 1977 Peter Firth Equus Nominated Alec Guinness Star Wars Nominated 1978 John Hurt Midnight Express Nominated 1981 John Gielgud Arthur Won Ian Holm Chariots of Fire Nominated 1982 James Mason The Verdict Nominated 1984 Ralph Richardson Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes Nominated 1986 Denholm Elliott A Room with a View Nominated Michael Caine Hannah and Her Sisters Won 1987 Sean Connery The Untouchables Won 1988 Alec Guinness Little Dorrit Nominated 1991 Ben Kingsley Bugsy Nominated 1992 Jaye Davidson The Crying Game Nominated First black British actor nominated for an Academy Award First mixed race British actor to be nominated for an Academy Award. 1993 Ralph Fiennes Schindler's List Nominated Pete Postlethwaite In the Name of the Father Nominated 1994 Paul Scofield Quiz Show Nominated 1995 Tim Roth Rob Roy Nominated 1997 Anthony Hopkins Amistad Nominated 1999 Michael Caine The Cider House Rules Won Jude Law The Talented Mr. Ripley Nominated 2000 Albert Finney Erin Brockovich Nominated 2001 Jim Broadbent Iris Won Ben Kingsley Sexy Beast Nominated Ian McKellen The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring Nominated 2004 Clive Owen Closer Nominated 2007 Tom Wilkinson Michael Clayton Nominated 2010 Christian Bale The Fighter Won Though born in Wales, Bale and his family moved to England when he was 1 year old. 2011 Kenneth Branagh My Week with Marilyn Nominated 2015 Christian Bale The Big Short Nominated Tom Hardy The Revenant Nominated Mark Rylance Bridge of Spies Won 2016 Dev Patel Lion Nominated Best Supporting Actress[edit] Supporting Actress Year Name Film Status Notes 1937 May Whitty Night Must Fall Nominated 1939 Olivia de Havilland Gone with the Wind Nominated 1940 Judith Anderson Rebecca Nominated Dame Judith Anderson was an Australia-born British actress 1941 Margaret Wycherly Sergeant York Nominated 1942 May Whitty Mrs. Miniver Nominated Gladys Cooper Now, Voyager Nominated 1943 The Song of Bernadette Nominated 1944 Angela Lansbury Gaslight Nominated 1945 The Picture of Dorian Gray Nominated 1946 Flora Robson Saratoga Trunk Nominated 1948 Jean Simmons Hamlet Nominated 1949 Elsa Lanchester Come to the Stable Nominated 1957 Witness for the Prosecution Nominated 1958 Wendy Hiller Separate Tables Won 1959 Hermione Baddeley Room at the Top Nominated 1960 Glynis Johns The Sundowners Nominated Mary Ure Sons and Lovers Nominated 1962 Angela Lansbury The Manchurian Candidate Nominated 1963 Margaret Rutherford The V.I.P.s Won Edith Evans Tom Jones Nominated Joyce Redman Nominated 1964 Gladys Cooper My Fair Lady Nominated Edith Evans The Chalk Garden Nominated 1965 Joyce Redman Othello Nominated Maggie Smith Nominated 1966 Wendy Hiller A Man for All Seasons Nominated Vivien Merchant Alfie Nominated 1969 Susannah York They Shoot Horses, Don't They? Nominated 1971 Margaret Leighton The Go-Between Nominated 1977 Vanessa Redgrave Julia Won 1978 Maggie Smith California Suite Won 1980 Eva Le Gallienne Resurrection Nominated 1984 Peggy Ashcroft A Passage to India Won 1986 Maggie Smith A Room with a View Nominated 1991 Jessica Tandy Fried Green Tomatoes Nominated 1992 Joan Plowright Enchanted April Nominated Vanessa Redgrave Howards End Nominated Miranda Richardson Damage Nominated 1993 Emma Thompson In the Name of the Father Nominated 1994 Rosemary Harris Tom & Viv Nominated Helen Mirren The Madness of King George Nominated 1995 Kate Winslet Sense and Sensibility Nominated 1996 Marianne Jean-Baptiste Secrets & Lies Nominated 1997 Julianne Moore Boogie Nights Nominated Julianne Moore is an American–British actress Minnie Driver Good Will Hunting Nominated 1998 Brenda Blethyn Little Voice Nominated Judi Dench Shakespeare in Love Won Lynn Redgrave Gods and Monsters Nominated 1999 Samantha Morton Sweet and Lowdown Nominated 2000 Judi Dench Chocolat Nominated Julie Walters Billy Elliot Nominated 2001 Helen Mirren Gosford Park Nominated Maggie Smith Nominated Kate Winslet Iris Nominated 2002 Julianne Moore The Hours Nominated Catherine Zeta-Jones Chicago Won Zeta-Jones was born as Catherine Zeta Jones in Swansea, Wales. 2004 Sophie Okonedo Hotel Rwanda Nominated 2005 Rachel Weisz The Constant Gardener Won 2007 Tilda Swinton Michael Clayton Won 2010 Helena Bonham Carter The King's Speech Nominated 2011 Janet McTeer Albert Nobbs Nominated 2013 Sally Hawkins Blue Jasmine Nominated 2014 Keira Knightley The Imitation Game Nominated 2015 Kate Winslet Steve Jobs Nominated 2016 Naomie Harris Moonlight Nominated 2017 Lesley Manville Phantom Thread Pending


Best Director[edit] Director Year Name Film Status Notes 1928-29 Frank Lloyd Drag Nominated No official nominees had been announced this year Weary River Nominated No official nominees had been announced this year The Divine Lady Won 1932-33 Cavalcade Won Lloyd's father was Welsh and his mother was Scottish, and Lloyd was born in Glasgow, Scotland 1935 Mutiny on the Bounty Nominated 1940 Alfred Hitchcock Rebecca Nominated 1944 Lifeboat Nominated 1945 Spellbound Nominated David Lean Brief Encounter Nominated 1947 Great Expectations Nominated 1948 Laurence Olivier Hamlet Nominated 1949 Carol Reed The Fallen Idol Nominated 1950 The Third Man Nominated 1954 Alfred Hitchcock Rear Window Nominated 1955 David Lean Summertime Nominated 1956 Michael Anderson Around the World in 80 Days Nominated 1957 David Lean The Bridge on the River Kwai Won 1959 Jack Clayton Room at the Top Nominated 1960 Jack Cardiff Sons and Lovers Nominated Alfred Hitchcock Psycho Nominated 1961 J. Lee Thompson The Guns of Navarone Nominated 1962 David Lean Lawrence of Arabia Won 1963 Tony Richardson Tom Jones Won 1964 Robert Stevenson Mary Poppins Nominated Peter Glenville Becket Nominated 1965 John Schlesinger Darling Nominated David Lean Doctor Zhivago Nominated 1968 Carol Reed Oliver! Won Anthony Harvey The Lion in Winter Nominated 1969 John Schlesinger Midnight Cowboy Won 1970 Ken Russell Women In Love Nominated 1971 John Schlesinger Sunday Bloody Sunday Nominated 1972 John Boorman Deliverance Nominated 1978 Alan Parker Midnight Express Nominated 1979 Peter Yates Breaking Away Nominated 1981 Hugh Hudson Chariots of Fire Nominated 1982 Richard Attenborough Gandhi Won 1983 Peter Yates The Dresser Nominated 1984 David Lean A Passage to India Nominated Roland Joffé The Killing Fields Nominated 1986 The Mission Nominated 1987 John Boorman Hope and Glory Nominated Adrian Lyne Fatal Attraction Nominated 1988 Charles Crichton A Fish Called Wanda Nominated Alan Parker Mississippi Burning Nominated 1989 Kenneth Branagh Henry V Nominated 1990 Stephen Frears The Grifters Nominated 1991 Ridley Scott Thelma & Louise Nominated 1995 Mike Figgis Leaving Las Vegas Nominated Michael Radford The Postman Nominated (original title: Il postino) Radford is an English director born in India 1996 Mike Leigh Secrets & Lies Nominated Anthony Minghella The English Patient Won 1997 Peter Cattaneo The Full Monty Nominated 1998 John Madden Shakespeare in Love Nominated 1999 Sam Mendes American Beauty Won 2000 Stephen Daldry Billy Elliot Nominated Ridley Scott Gladiator Nominated 2001 Black Hawk Down Nominated 2002 Stephen Daldry The Hours Nominated 2004 Mike Leigh Vera Drake Nominated 2006 Stephen Frears The Queen Nominated Paul Greengrass United 93 Nominated 2008 Danny Boyle Slumdog Millionaire Won Stephen Daldry The Reader Nominated 2010 Tom Hooper The King's Speech Won 2013 Steve McQueen 12 Years a Slave Nominated First black English director nominated for Best Director 2017 Christopher Nolan Dunkirk Pending Best Assistant Director (1933 to 1937)[edit] Assistant Director Year Name Film Status Notes 1933 Fred Fox Won For United Artists 1935 Eric G. Stacey Les Misérables Nominated 1936 The Garden of Allah Nominated 1937 A Star Is Born Nominated


Production[edit] Best Writing – Adapted Screenplay[edit] Adapted Screenplay Year Name Film Status Notes 1933 Victor Heerman Little Women Won Shared with Sarah Y. Mason. 1938 Ian Dalrymple Cecil Arthur Lewis W. P. Lipscomb Pygmalion Won Shared with George Bernard Shaw. Ian Dalrymple The Citadel Nominated Shared with Frank Wead and Elizabeth Hill. 1939 R. C. Sherriff Claudine West Eric Maschwitz Goodbye, Mr. Chips Nominated 1940 Joan Harrison Rebecca Nominated Shared with Robert E. Sherwood. 1942 James Hilton Claudine West Arthur Wimperis Mrs. Miniver Won Shared with George Froeschel. Claudine West Arthur Wimperis Random Harvest Nominated Shared with George Froeschel. Rodney Ackland Emeric Pressburger 49th Parallel Nominated Emeric Pressburger was a Hungarian British screenwriter, film director, and Producer. 1944 John Van Druten Gaslight Nominated Shared with Walter Reisch and John L. Balderston. 1946 Raymond Chandler Double Indemnity Nominated Raymond Chandler was a British-American novelist and screenwriter.Shared with Billy Wilder. Anthony Havelock-Allan David Lean Ronald Neame Brief Encounter Nominated 1947 Great Expectations Nominated 1949 Graham Greene The Fallen Idol Nominated 1952 John Dighton Roger MacDougall Alexander Mackendrick The Man in the White Suit Nominated Alexander Mackendrick was a British-American. 1953 Ian McLellan Hunter John Dighton Roman Holiday Nominated Eric Ambler The Cruel Sea Nominated 1956 Ivan Moffat Giant Nominated Shared with Fred Guiol. 1958 Terence Rattigan John Gay Separate Tables Nominated Alec Guinness The Horse's Mouth Nominated 1959 Neil Paterson Room at the Top Won 1960 Gavin Lambert T. E. B. Clarke Sons and Lovers Nominated James Kennaway Tunes of Glory Nominated 1962 Robert Bolt Lawrence of Arabia Nominated Shared with Michael Wilson. 1963 John Osborne Tom Jones Won 1964 Peter George Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb Nominated Shared with Stanley Kubrick and Terry Southern. 1965 Robert Bolt Doctor Zhivago Won 1966 A Man for All Seasons Won Bill Naughton Alfie Nominated 1968 Vernon Harris Oliver! Nominated 1969 John Hale Bridget Boland Anne of the Thousand Days Nominated Shared with Richard Sokolove. 1974 Lionel Chetwynd The Apprenticeship of Duddy Kravitz Nominated Lionel Chetwynd is an English-born Canadian–American screenwriter. shared with Mordecai Richler Paul Dehn Murder on the Orient Express Nominated 1976 David Butler Voyage of the Damned Nominated Shared with Steve Shagan 1977 Peter Shaffer Equus Nominated Gavin Lambert I Never Promised You a Rose Garden Nominated Shared with Lewis John Carlino. 1981 Dennis Potter Pennies from Heaven Nominated Harold Pinter The French Lieutenant's Woman Nominated 1983 Betrayal Nominated Willy Russell Educating Rita Nominated Ronald Harwood The Dresser Nominated Ronald Harwood is South-Africa-Born British. 1984 Peter Shaffer Amadeus Won David Lean A Passage to India Nominated Bruce Robinson The Killing Fields Nominated 1986 Ruth Prawer Jhabvala A Room with a View Won Ruth Prawer Jhabvala was a German-born British and American. 1987 Mark Peploe The Last Emperor Won Shared with Bernardo Bertolucci James Dearden Fatal Attraction Nominated 1988 Christopher Hampton Dangerous Liaisons Won 1992 Peter Barnes Enchanted April Nominated Ruth Prawer Jhabvala Howards End Won 1993 The Remains of the Day Nominated William Nicholson Shadowlands Nominated 1994 Alan Bennett The Madness of King George Nominated 1995 Emma Thompson Sense and Sensibility Won Mike Figgis Leaving Las Vegas Nominated Michael Radford Il Postino Nominated Shared with Anna Pavignano, Furio Scarpelli, Giacomo Scarpelli and Massimo Troisi. 1996 Kenneth Branagh Hamlet Nominated John Hodge Trainspotting Nominated Anthony Minghella The English Patient Nominated 1999 The Talented Mr Ripley Nominated 2002 David Hare The Hours Nominated Ronald Harwood The Pianist Won 2005 Jeffrey Caine The Constant Gardener Nominated 2006 Patrick Marber Notes on a Scandal Nominated Sacha Baron Cohen Anthony Hines Peter Baynham Dan Mazer Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan Nominated Nominated with Todd Phillips 2007 Christopher Hampton Atonement Nominated Ronald Harwood The Diving Bell and the Butterfly Nominated 2008 Simon Beaufoy Slumdog Millionaire Won Peter Morgan Frost/Nixon Nominated David Hare The Reader Nominated 2009 Nick Hornby An Education Nominated Jesse Armstrong Simon Blackwell Tony Roche Armando Iannucci In the Loop Nominated 2010 Danny Boyle Simon Beaufoy 127 Hours Nominated 2011 Bridget O'Connor Peter Straughan Tinker Tailor Soldier Spy Nominated 2013 Steve Coogan Jeff Pope Philomena Nominated 2015 Nick Hornby Brooklyn Nominated Best Writing – Original Screenplay[edit] Original Screenplay Year Name Film Status Notes 1940 Charlie Chaplin The Great Dictator Nominated Charles Bennett Joan Harrison Foreign Correspondent Nominated 1942 Michael Powell Emeric Pressburger One of Our Aircraft Is Missing Nominated Emeric Pressburger was a Hungarian British screenwriter, film director, and Producer. 1943 Noël Coward In Which We Serve Nominated 1946 Muriel Box Sydney Box The Seventh Veil Won Raymond Chandler The Blue Dahlia Nominated 1947 Charlie Chaplin Monsieur Verdoux Nominated 1949 T. E. B. Clarke Passport to Pimlico Nominated Alfred Hayes Paisan Nominated Shared with Federico Fellini, Sergio Amidei, Marcello Pagliero and Roberto Rossellini. 1952 T. E. B. Clarke The Lavender Hill Mob Won Terence Rattigan The Sound Barrier Nominated 1960 Bryan Forbes Richard Gregson Michael Craig The Angry Silence Nominated 1964 Alun Owen A Hard Day's Night Nominated 1965 Frederic Raphael Darling Won Raphael was born in the USA in 1931 but emigrated to England in 1938. Jack Davies Ken Annakin Those Magnificent Men in their Flying Machines Nominated 1966 Edward Bond Blowup Nominated Shared with Michelangelo Antonioni and Tonino Guerra. 1967 Frederic Raphael Two for the Road Nominated 1968 Peter Ustinov Hot Millions Nominated Shared with Ira Wallach. Arthur C. Clarke 2001: A Space Odyssey Nominated Nominated with Stanley Kubrick 1971 Penelope Gilliatt Sunday, Bloody Sunday Nominated 1981 Colin Welland Chariots of Fire Won Trevor Griffiths Reds Nominated Nominated with Warren Beatty 1985 Terry Gilliam Charles McKeown Tom Stoppard Brazil Nominated Terry Gilliam is an American-born British screenwriter, film director, animator and actor. Hanif Kureishi My Beautiful Laundrette Nominated 1988 John Cleese Charles Crichton A Fish Called Wanda Nominated 1994 Richard Curtis Four Weddings and a Funeral Nominated 1996 Mike Leigh Secrets & Lies Nominated 1997 Simon Beaufoy The Full Monty Nominated 1998 Tom Stoppard Shakespeare In Love Won Stoppard is a Czech-born English writer. The Oscar was shared with the American Marc Norman. 1999 Mike Leigh Topsy-Turvy Nominated 2000 Lee Hall Billy Elliot Nominated William Nicholson Gladiator Nominated Shared with David Franzoni and John Logan 2001 Julian Fellowes Gosford Park Won Christopher Nolan Jonathan Nolan Memento Nominated 2003 Steven Knight Dirty Pretty Things Nominated 2004 Mike Leigh Vera Drake Nominated 2006 Peter Morgan The Queen Nominated 2007 Jan Pinkava Ratatouille Nominated Jan Pinkava is born in Prague and emigrated to Britain, where he obtained British citizenship. Shared with Brad Bird and Jim Capobianco. 2008 Martin McDonagh In Bruges Nominated Mike Leigh Happy-Go-Lucky Nominated 2010 Another Year Nominated Christopher Nolan Inception Nominated David Seidler The King's Speech Won David Seidler is a British-American 2014 Hugo Guinness The Grand Budapest Hotel Nominated Shared with Wes Anderson 2015 Matt Charman Bridge of Spies Nominated Shared with Joel and Ethan Coen Alex Garland Ex Machina Nominated 2017 Martin McDonagh Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Pending Best Writing – Story (1928 to 1956)[edit] Story Year Name Film Status Notes 1942 Emeric Pressburger 49th Parallel Won 1943 Gordon McDonell Shadow of a Doubt Nominated Gordon McDonell is a British-born American writer 1945 Charles G. Booth The House on 92nd Street Won 1946 Clemence Dane Perfect Strangers Won 1948 Emeric Pressburger The Red Shoes Nominated 1951 Alfred Hayes Teresa Nominated Shared with Stewart Stern Oscar Millard The Frogmen Nominated James Bernard Paul Dehn Seven Days to Noon Won Best Picture[edit] Picture Year Producer Film Status Notes 1932/33 Alexander Korda The Private Life of Henry VIII Nominated Alexander Korda was a Hungarian-born British 1938 Victor Saville The Citadel Nominated 1939 Goodbye, Mr. Chips Nominated 1940 Charlie Chaplin The Great Dictator Nominated 1941 Alfred Hitchcock Suspicion Nominated 1942 Michael Powell 49th Parallel Nominated 1943 Noël Coward In Which We Serve Nominated 1946 Laurence Olivier Henry V Nominated 1947 Anthony Havelock-Allan Ronald Neame Great Expectations Nominated 1948 Laurence Olivier Hamlet Won Michael Powell Emeric Pressburger The Red Shoes Nominated Emeric Pressburger was a Hungarian British screenwriter, film director, and Producer 1953 John Houseman Julius Caesar Nominated John Houseman was a Romanian-born British-American actor and producer 1959 James Woolf John Woolf Room at the Top Nominated 1963 Tony Richardson Tom Jones Won 1965 Joseph Janni Darling Nominated 1966 Lewis Gilbert Alfie Nominated 1968 John Woolf Oliver! Won Anthony Havelock-Allan John Brabourne Romeo and Juliet Nominated 1972 John Boorman Deliverance Nominated 1978 Barry Spikings Michael Deeley The Deer Hunter Won Nominated with Michael Cimino and John Peverall David Puttnam Alan Marshall Midnight Express Nominated 1979 Peter Yates Breaking Away Nominated 1981 David Puttnam Chariots of Fire Won 1982 Richard Attenborough Gandhi Won 1983 Peter Yates The Dresser Nominated 1984 David Puttnam The Killing Fields Nominated John Brabourne Richard Goodwin A Passage to India Nominated 1986 David Puttnam The Mission Nominated 1987 Jeremy Thomas The Last Emperor Won The Last Emperor is an English-produced, mostly Italian-made film shot in China. John Boorman Hope and Glory Nominated 1988 Norma Heyman Dangerous Liaisons Nominated Shared with Hank Moonjean 1992 Stephen Woolley The Crying Game Nominated 1994 Duncan Kenworthy Four Weddings and a Funeral Nominated 1996 Jane Scott Shine Nominated Jane Scott is a British-born Australian film Producer. Simon Channing-Williams Secrets and Lies Nominated 1998 David Parfitt Shakespeare in Love Won Shared with Harvey Weinstein, Edward Zwick, Marc Norman, Donna Gigliotti. Alison Owen Tim Bevan Eric Fellner Elizabeth Nominated Ian Bryce Saving Private Ryan Nominated Shared with Steven Spielberg, Mark Gordon and Gary Levinsohn 2002 Robert Fox The Hours Nominated Shared with Scott Rudin 2004 Graham King The Aviator Nominated King is a Los Angeles-based English producer. Nominated with Michael Mann 2006 Andy Harries Tracey Seaward Christine Langan The Queen Nominated Graham King The Departed Won 2007 JoAnne Sellar Daniel Lupi There Will Be Blood Nominated Nominated with Paul Thomas Anderson Tim Bevan Eric Fellner Paul Webster Atonement Nominated Tim Bevan is a New Zealand-born English producer 2008 Eric Fellner Frost/Nixon Nominated Shared with Ron Howard and Brian Grazer. Christian Colson Slumdog Millionaire Won Anthony Minghella The Reader Nominated Shared with Sydney Pollack, Donna Gigliotti, and Redmond Morris 2009 Amanda Posey An Education Nominated Nominated with Finola Dwyer 2010 Celine Rattray The Kids Are All Right Nominated Nominated with Gary Gilbert and Jeffrey Levy-Hinte Christian Colson John Smithson Danny Boyle 127 Hours Nominated Christopher Nolan Emma Thomas Inception Nominated Gareth Unwin Iain Canning The King's Speech Won Shared with Emile Sherman 2011 Graham King Hugo Nominated Nominated with Martin Scorsese 2012 Tim Bevan Eric Fellner Debra Hayward Cameron Mackintosh Les Misérables Nominated 2013 Steve McQueen 12 Years a Slave Won Shared with Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, and Anthony Katagas David Heyman Gravity Nominated Shared with Alfonso Cuarón Gabrielle Tana Steve Coogan Tracey Seaward Philomena Nominated 2014 Christian Colson Selma Nominated Shared with Dede Gardner, Jeremy Kleiner, and Oprah Winfrey Tim Bevan Eric Fellner The Theory of Everything Nominated Shared with Lisa Bruce and Anthony McCarten 2015 Simon Kinberg Ridley Scott Mark Huffam The Martian Nominated Shared with Michael Schaefer Amanda Posey Brooklyn Nominated Shared with Finola Dwyer 2016 Iain Canning Lion Nominated Shared with Emile Sherman and Angie Fielder 2017 Tim Bevan Eric Fellner Darkest Hour Pending Shared with Lisa Bruce, Anthony McCarten and Douglas Urbanski Emma Thomas Christopher Nolan Dunkirk Pending JoAnne Sellar Daniel Lupi Phantom Thread Pending Shared with Paul Thomas Anderson and Megan Ellison Graham Broadbent Pete Czernin Martin McDonagh Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Pending Best Foreign Language Film[edit] Best Foreign Language Film Year Director Film Status Languages 1993 Paul Turner Hedd Wyn Nominated Welsh (some parts in English) 1999 Paul Morrison Solomon and Gaenor Nominated Welsh (some parts in Yiddish) Best Documentary[edit] Documentary Year Name Film Status Notes 1941 British Ministry of Information Christmas Under Fire Nominated Nominated for Best Documentary - Short Subject A Letter from Home Nominated Nominated for Best Documentary - Short Subject 1942 Listen to Britain Nominated Nominated for Best Documentary Feature. Twenty-One Miles Nominated Nominated for Best Documentary Feature. Concanen Films The White Eagle Nominated Nominated for Best Documentary Feature. 1943 British Ministry of Information Desert Victory Won Winner of Best Documentary Feature. 1945 Government of Great Britain The True Glory Won Winner of Best Documentary Feature. 1947 Paul Rotha The World Is Rich Nominated Nominated for Best Documentary Feature. 1949 Crown Film Unit Daybreak in Udi Won Winner of Best Documentary Feature. 1952 Norman McLaren Neighbours Won Norman McLaren was a Scottish-born British/Canadian animator, director and Producer. Winner of Best Documentary - Short Subject. 1953 James Carr They Planted a Stone Nominated Nominated for Best Documentary - Short Subject Castleton Knight A Queen Is Crowned Nominated Nominated for Best Documentary Feature. 1954 World Wide Pictures Morse Films Thursday's Children Won Winner of Best Documentary - Short Subject 1958 James Carr Antarctic Crossing Nominated Nominated for Best Documentary Feature. Thorold Dickinson Oeuverture Nominated Nominated for Best Documentary - Short Subject 1960 James Hill Giuseppina Won Winner of Best Documentary - Short Subject 1963 Edgar Anstey Thirty Million Letters Nominated Nominated for Best Documentary - Short Subject 1964 Peter Baylis The Finest Hours Nominated Nominated for Best Documentary Feature. 1965 Patrick Carey Joe Mendoza Yeats Country Nominated Nominated for Best Documentary - Short Subject Peter Mills The Forth Road Bridge Nominated Nominated for Best Documentary Feature. 1966 Peter Watkins The War Game Won Winner of Best Documentary Feature. 1970 Patrick Carey Vivien Carey Oisin Nominated Nominated for Best Documentary - Short Subject 1974 Pen Densham Life Times Nine Nominated Pen Densham is a British-Canadian-American. Nominated for Best Documentary - Short Subject. Shared with John Watson. 1980 Don't Mess with Bill Nominated Nominated for Best Documentary - Short Subject. Shared with John Watson. 1981 Nigel Noble Close Harmony Won Winner of Best Documentary - Short Subject 1985 Japhet Asher Soldiers in Hiding Nominated Nominated for Best Documentary Feature. 1987 Robert Stone Radio Bikini Nominated Nominated for Best Documentary Feature. Michael Camerini Hellfire: A Journey from Hiroshima Nominated Nominated for Best Documentary Feature. Shared with John Junkerman and James MacDonald. 1988 Malcolm Clarke You Don't Have to Die Won Winner of Best Documentary - Short Subject. Shared with Bill Guttentag. 1995 Jon Blair Anne Frank Remembered Won Winner of Best Documentary Feature 1999 Kevin Macdonald One Day in September Won Winner of Best Documentary Feature. Shared with Arthur Cohn. 2002 Sean Welch Spellbound Nominated Shared with Jeffrey Blitz. Nominated for Best Documentary Feature. Malcolm Clarke Prisoner of Paradise Nominated Nominated for Best Documentary Feature. Shared with Stuart Sender. 2004 Zana Briski Ross Kauffman Born into Brothels Won Winner of Best Documentary Feature. 2008 James Marsh Simon Chinn Man on Wire Won Winner of Best Documentary Feature. 2010 Banksy Jaimie D'Cruz Exit Through the Gift Shop Nominated Nominated for Best Documentary Feature. Lucy Walker Waste Land Nominated Nominated for Best Documentary Feature. Shared with Angus Aynsley. Tim Hetherington Restrepo Nominated Nominated for Best Documentary Feature. shared with Sebastian Junger. 2011 Lucy Walker The Tsunami and the Cherry Blossom Nominated Nominated for Best Documentary - Short Subject with Kira Carstensen 2012 Joshua Oppenheimer The Act of Killing Nominated Oppenheimer was an American film director and United Kingdom Citizenship. Nominated for Best Documentary Feature. Shared with Signe Byrge Sørensen Simon Chinn Searching for Sugar Man Won Shared with Malik Bendjelloul. Winner of Best Documentary Feature. 2013 Malcolm Clarke Nicholas Reed The Lady in Number 6: Music Saved My Life Won Winner of Best Documentary - Short Subject. Sara Ishaq Karama Has No Walls Nominated Sara Ishaq is a Yemeni-Scottish. Nominated for Best Documentary - Short Subject. 2014 Orlando von Einsiedel Joanna Natasegara Virunga Nominated Nominated for Best Documentary Feature. Joshua Oppenheimer The Look of Silence Nominated Nominated for Best Documentary Feature. Shared with Signe Byrge Sørensen 2015 Asif Kapadia James Gay-Rees Amy Won Winner of Best Documentary Feature. Justin Wilkes What Happened, Miss Simone? Nominated Nominated for Best Documentary Feature. Shared with Liz Garbus and Amy Hobby. Adam Benzine Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah Nominated Nominated for Best Documentary - Short Subject. 2016 Orlando von Einsiedel Joanna Natasegara The White Helmets Won Nominated for Best Documentary - Short Subject. Stephen Ellis Watani: My Homeland Nominated Nominated for Best Documentary - Short Subject. Shared with Marcel Mettelsiefen Best Animated Film[edit] Animated Feature Year Name Film Status Notes 2005 Steve Box Nick Park Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit Won 2006 Gil Kenan Monster House Nominated Gil Kenan is an Israeli-British-American director. 2008 John Stevenson Kung Fu Panda Nominated Shared with Mark Osborne. 2012 Sam Fell Chris Butler ParaNorman Nominated Peter Lord The Pirates! Band of Misfits Nominated 2015 Mark Burton Richard Starzak Shaun the Sheep Movie Nominated 2017 Hugh Welchman Ivan Mactaggart Loving Vincent Pending Shared with Dorota Kobiela Best Animated Short Film[edit] Animated Short Film Year Name Film Status Notes 1963 Gerald Potterton My Financial Career Nominated Gerald Potterton is a British–Canadian. 1964 Norman McLaren Gerald Potterton Jeff hale Christmas Cracker Nominated Norman McLaren was a Scottish-born British/Canadian. Shared with Grant Munro. 1971 Gerald Potterton The Selfish Giant Nominated Shared with Peter Sander. Michael Mills Evolution Nominated Michael Mills is a British born Canadian. 1972 Bob Godfrey Kama Sutra Rides Again Nominated Richard Williams A Christmas Carol Won Richard Williams is a Canadian–British animator, voice artist, and writer 1974 Peter Foldes Hunger Nominated Shared with René Jodoin. 1975 Bob Godfrey Great Won 1978 Eunice Macauley Special Delivery Won Shared with John Weldon 1979 Bob Godfrey Dream Doll Nominated Shared with Zlatko Grgic. Derek Lamb Every Child Won 1982 Dianne Jackson The Snowman Nominated 1984 Jon Minnis Charade Won Jon Minnis is a Canadian animator and scriptwriter of British origin. 1985 Alison Snowden Second Class Mail Nominated 1987 Eunice Macaulay George and Rosemary Nominated 1989 Mark Baker The Hill Farm Nominated 1990 Nick Park Creature Comforts Won A Grand Day Out Nominated 1991 Daniel Greaves Manipulation Won 1992 Paul Berry The Sandman Nominated Peter Lord Adam Nominated Barry Purves Screen Play Nominated 1993 Bob Godfrey Small Talk Nominated Shared with Kevin Baldwin. Nick Park The Wrong Trousers Won Mark Baker The Village Nominated 1994 Alison Snowden Bob's Birthday Won Shared with David Fine. Tim Watts David Stoten The Big Story Nominated 1995 Nick Park A Close Shave Won 1996 Peter Lord Wat's Pig Nominated 1997 Joanna Quinn Famous Fred Nominated Jan Pinkava Geri's Game Won 1998 Mark Baker Jolly Roger Nominated 1999 Peter Peake Humdrum Nominated 2007 Suzie Templeton Hugh Welchman Peter and the Wolf Won 2009 Nick Park A Matter of Loaf and Death Nominated 2011 Grant Orchard Sue Goffe A Morning Stroll Nominated 2014 Daisy Jacobs The Bigger Picture Nominated 2015 Richard Williams Imogen Sutton Prologue Nominated Imogen Sutton is a Canadian–British. Sanjay Patel Sanjay's Super Team Nominated Sanjay Patel is a British-American. Shared with Nicole Paradis Grindle. 2016 Cara Speller Pear Cider and Cigarettes Nominated Shared with Robert Valley Best Production Design[edit] Art Direction Year Name Film Status Notes 1931/32 Lazare Meerson À Nous la Liberté Nominated Lazare Meerson was a Russian-born French and English film art director. 1937 David S. Hall Wee Willie Winkie Nominated Shared with William S. Darling. 1938 Charles D. Hall Merrily We Live Nominated Charles D. Hall was a British-American art director and production designer. 1939 Captain Fury Nominated James Basevi Wuthering Heights Nominated 1940 The Westerner Nominated Vincent Korda The Thief of Bagdad Won Vincent Korda was a Hungarian-born art director, later settling in Britain. 1941 That Hamilton Woman Nominated Shared with Julia Heron 1942 Jungle Book Nominated Shared with Julia Heron 1943 James Basevi The Gang's All Here Nominated Shared with Joseph C. Wright and Thomas Little The Song of Bernadette Won Shared with William S. Darling and Thomas Little 1945 Hans Peters The Picture of Dorian Gray Nominated Shared with Cedric Gibbons, Edwin B. Willis, John Bonar and Hugh Hunt 1946 John Bryan Caesar and Cleopatra Nominated Paul Sheriff Carmen Dillon Henry V Nominated Paul Sheriff was Russian-born British art director. 1947 Wilfred Shingleton John Bryan Great Expectations Won 1948 Arthur Lawson The Red Shoes Won Best Colour Art Direction, award shared with Hein Heckroth Roger K. Furse Carmen Dillon Hamlet Won Best Black and White Art Direction 1949 Jim Morahan William Kellner Michael Relph Saraband for Dead Lovers Nominated William Kellner is an Austria-born English. 1950 Hans Peters The Red Danube Nominated Shared with Cedric Gibbons, Edwin B. Willis and Hugh Hunt 1952 Paul Sheriff Moulin Rouge Won Shared with Marcel Vertès 1953 Hans Peters John Jarvis Knights of the Round Table Nominated Shared with Alfred Junge. 1956 Ken Adam Around the World in 80 Days Nominated Shared with James W. Sullivan and Ross J. Dowd Hans Peters Lust for Life Nominated Shared with Cedric Gibbons, E. Preston Ames, Edwin B. Willis and F. Keogh Gleason. 1959 Oliver Messel William Kellner Scott Slimon Suddenly, Last Summer Nominated 1960 Thomas N. Morahan Lionel Couch Sons and Lovers Nominated 1962 Vincent Korda The Longest Day Nominated Shared with Ted Haworth, Léon Barsacq and Gabriel Béchir. John Box John Stoll Lawrence of Arabia Won Shared with Dario Simoni 1963 Elven Webb Maurice Pelling Cleopatra Won Shared with John DeCuir, Jack Martin Smith, Hilyard M. Brown, Herman A. Blumenthal, Boris Juraga, Walter M. Scott, Paul S. Fox and Ray Moyer Ralph Brinton Ted Marshall Jocelyn Herbert Tom Jones Nominated Shared with Josie MacAvin 1964 Stephen Grimes The Night of the Iguana Nominated Cecil Beaton My Fair Lady Won Shared with Gene Allen and George James Hopkins John Bryan Maurice Carter Becket Nominated Shared with Patrick McLoughlin and Robert Cartwright.i Hans Peters Elliot Scott The Americanization of Emily Nominated Shared with George Davis, Henry Grace and Robert R. Benton. 1965 Ted Marshall The Spy Who Came in from the Cold Nominated Shared with Hal Pereira, Tambi Larsen and Josie MacAvin David S. Hall The Greatest Story Ever Told Nominated Shared with Richard Day, William Creber, Ray Moyer, Fred M. Maclean and Norman Rockett John Box Terence Marsh Doctor Zhivago Won Shared with Dario Simoni 1966 John Sturtevant The Sand Pebbles Nominated Shared with Boris Leven, Walter M. Scott and William Kiernan 1967 Elven Webb The Taming of the Shrew Nominated Shared with Lorenzo Mongiardino, John DeCuir, Giuseppe Mariani, Dario Simoni and Luigi Gervasi 1968 John Box Terence Marsh Vernon Dixon Ken Muggleston Oliver! Won Ernest Archer Anthony Masters Harry Lange 2001: A Space Odyssey Nominated Harry Lange is a German-born British 1969 Maurice Carter Lionel Couch Anne of the Thousand Days Nominated Shared with Patrick McLoughlin. 1970 Terence Marsh Pamela Cornell Scrooge Nominated Nominated with Bob Cartwright 1971 Terence Marsh Peter Howitt Mary, Queen of Scots Nominated Shared with Robert Cartwright. Peter Ellenshaw Bedknobs and Broomsticks Nominated Shared with John B. Mansbridge, Emile Kuri and Hal Gausman John Box Ernest Archer Jack Maxsted Vernon Dixon Nicholas and Alexandra Won Shared with Gil Parrondo Michael Stringer Peter Lamont Fiddler on the Roof Nominated Shared with Robert F. Boyle 1972 Donald M. Ashton Geoffrey Drake William Hutchinson John Graysmark Peter James Young Winston Nominated John Box Robert W. Laing Travels with My Aunt Nominated Shared with Gil Parrondo 1973 Stephen Grimes The Way We Were Nominated Shared with William Kiernan 1974 Peter Ellenshaw The Island at the Top of the World Nominated Shared with John B. Mansbridge, Walter Tyler, Al Roelofs and Hal Gausman. 1975 Ken Adam Roy Walker Vernon Dixon Barry Lyndon Won Tony Inglis Peter James The Man Who Would Be King Nominated Tony Inglis was a British-Irish art director. Shared with Alexander Trauner 1976 Elliot Scott Norman Reynolds The Incredible Sarah Nominated 1977 John Barry Norman Reynolds Roger Christian Leslie Dilley Star Wars Won Ken Adam Peter Lamont Hugh Scaife The Spy Who Loved Me Nominated 1978 Tony Walton The Wiz Nominated Shared with Philip Rosenberg, Edward Stewart and Robert Drumheller 1979 All That Jazz Won Shared with Philip Rosenberg, Edward Stewart and Gary Brink Michael Seymour Leslie Dilley Roger Christian Ian Whittaker Alien Nominated 1980 Norman Reynolds Leslie Dilley Harry Lange Alan Tomkins Michael D. Ford Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back Nominated Stuart Craig Hugh Scaife The Elephant Man Nominated Shared with Robert Cartwright. Jack Stephens Tess Won Shared with Pierre Guffroy 1981 John Graysmark Tony Reading Peter Howitt Ragtime Nominated Shared with Patrizia von Brandenstein, George DeTitta Sr. and George DeTitta, Jr. Michael Seirton Reds Nominated Shared with Richard Sylbert Assheton Gorton Ann Mollo The French Lieutenant's Woman Nominated Norman Reynolds Leslie Dilley Michael D. Ford Raiders of the Lost Ark Won 1982 Stuart Craig Robert W. Laing Michael Seirton Gandhi Won Tim Hutchinson Harry Cordwell Victor/Victoria Nominated Shared with Rodger Maus and William Craig Smith 1983 Geoffrey Kirkland The Right Stuff Nominated Shared with Richard Lawrence, W. Stewart Campbell, Peter R. Romero, Jim Poynter and George R. Nelson Roy Walker Leslie Tomkins Tessa Davies Yentl Nominated Norman Reynolds Fred Hole Michael D. Ford Star Wars Episode VI: Return of the Jedi Nominated Shared with James L. Schoppe. 1984 John Box Hugh Scaife A Passage to India Nominated 1985 Norman Garwood Maggie Gray Brazil Nominated Stephen Grimes Out of Africa Won Shared with Josie MacAvin 1986 Brian Ackland-Snow Brian Savegar A Room with a View Won Shared with Gianni Quaranta and Elio Altamura Peter Lamont Crispian Sallis Aliens Nominated Stuart Craig Jack Stephens The Mission Nominated 1987 Norman Reynolds Harry Cordwell Empire of the Sun Nominated Anthony Pratt Joanne Woollard Hope and Glory Nominated 1988 Stuart Craig Dangerous Liaisons Won Shared with Gérard James Elliot Scott Peter Howitt Who Framed Roger Rabbit Nominated 1989 Norman Garwood Glory Nominated Shared with Garrett Lewis Crispian Sallis Driving Miss Daisy Nominated Shared with Bruno Rubeo Leslie Dilley The Abyss Nominated Shared with Anne Kuljian. Anton Furst Peter Young Batman Won 1991 Norman Garwood Hook Nominated Shared with Garrett Lewis 1992 Stuart Craig Chaplin Nominated Shared with Chris A. Butler Ian Whittaker Howards End Won Shared with Luciana Arrighi 1993 The Remains of the Day Nominated Shared with Luciana Arrighi Ken Adam Addams Family Values Nominated Shared with Marvin March Ken Adam Carolyn Scott The Madness of King George Won 1996 Brian Morris Evita Nominated Shared with Philippe Turlure Stuart Craig Stephenie McMillan The English Patient Won 1997 Peter Lamont Michael D. Ford Titanic Won 1998 Martin Childs Jill Quertier Shakespeare in Love Won Peter Howitt Elizabeth Nominated Shared with John Myhre. 1999 Eve Stewart Topsy-Turvy Nominated Shared with John Bush Roy Walker The Talented Mr. Ripley. Nominated Shared with Bruno Cesari Ian Whittaker Anna and the King Nominated Shared with Luciana Arrighi Peter Young Sleepy Hollow Won Shared with Rick Heinrichs 2000 Crispian Sallis Gladiator Nominated Shared with Arthur Max Martin Childs Jill Quertier Quills Nominated 2001 Stuart Craig Stephenie McMillan Harry Potter and the Sorcerer's Stone Nominated Anna Pinnock Gosford Park Nominated Shared with Stephen Altman 2002 Alan Lee The Lord of the Rings: The Two Towers Nominated Shared with Grant Major and Dan Hennah 2003 The Lord of the Rings: The Return of the King Won Shared with Grant Major and i Dan Hennah 2004 Gemma Jackson Finding Neverland Nominated Shared with Trisha Edwards Anthony Pratt The Phantom of the Opera Nominated Shared with Celia Bobak 2005 Stuart Craig Stephenie McMillan Harry Potter and the Goblet of Fire Nominated Sarah Greenwood Katie Spencer Pride & Prejudice Nominated 2007 Anna Pinnock The Golden Compass Nominated Shared with Dennis Gassner Nathan Crowley The Prestige Nominated Shared with Julie Ochipinti Sarah Greenwood Katie Spencer Atonement Nominated 2008 Nathan Crowley The Dark Knight Nominated Shared with Peter Lando 2009 Sarah Greenwood Katie Spencer Sherlock Holmes Nominated Maggie Gray The Young Victoria Nominated Shared with Patrice Vermette 2010 Eve Stewart Judy Farr The King's Speech Nominated Stuart Craig Stephenie McMillan Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1 Nominated Guy Hendrix Dyas Inception Nominated 2011 Stuart Craig Stephenie McMillan Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 Nominated 2012 Anna Pinnock Life of Pi Nominated Shared with David Gropman Eve Stewart Anna Lynch-Robinson Les Misérables Nominated Sarah Greenwood Katie Spencer Anna Karenina Nominated 2013 Andy Nicholson Joanne Woollard Gravity Nominated Shared with Rosie Goodwin 2014 Nathan Crowley Interstellar Nominated Shared with Gary Fettis Anna Pinnock The Grand Budapest Hotel Won Shared with Adam Stockhausen Into the Woods Nominated Shared with Dennis Gassner Maria Djurkovic Tatiana Macdonald The Imitation Game Nominated Suzie Davies Charlotte Watts Mr. Turner Nominated 2015 Eve Stewart Michael Standish The Danish Girl Nominated 2016 Stuart Craig Anna Pinnock Fantastic Beasts and Where to Find Them Nominated Guy Hendrix Dyas Passengers Nominated Shared with Gene Serdena 2017 Sarah Greenwood Katie Spencer Beauty and the Beast Pending Darkest Hour Pending Nathan Crowley Dunkirk Pending Shared with Gary Fettis Best Cinematography[edit] Cinematography Year Name Film Status Notes 1928 Charles Rosher Sunrise: A Song of Two Humans Won Shared with Karl Struss. 1934 The Affairs of Cellini Nominated 1944 Kismet Nominated Nominated for Best Colour Cinematography. 1946 The Yearling Won Winner for Best Colour Cinematography. Shared with Leonard Smith and Arthur E. Arling. 1947 Jack Cardiff Black Narcissus Won Winner for Best Colour Cinematography Guy Green Great Expectations Won Winner for Best Black and White Cinematography 1950 Charles Rosher Annie Get Your Gun Nominated Nominated for Best Colour Cinematography. 1951 Show Boat Nominated Nominated for Best Colour Cinematography. 1952 Freddie Young Ivanhoe Nominated Nominated for Best Colour Cinematography. 1956 Jack Cardiff War and Peace Nominated Nominated for Best Colour Cinematography. 1957 Jack Hildyard The Bridge on the River Kwai Won 1960 Freddie Francis Sons and Lovers Won 1961 Jack Cardiff Fanny Nominated Nominated for Best Colour Cinematography. 1962 Freddie Young Lawrence of Arabia Won 1964 Geoffrey Unsworth Becket Nominated Walter Lassally Zorba the Greek Won Walter Lassally is a German-born British cinematographer. 1965 Freddie Young Doctor Zhivago Won 1966 Ted Moore A Man for All Seasons Won Ted Moore is British-Born South Africa. Winner for Best Colour Cinematography. Kenneth Higgins Georgy Girl Nominated Nominated for Best Black and White Cinematography. 1968 Oswald Morris Oliver! Nominated 1969 Arthur Ibbetson Anne of the Thousand Days Nominated 1970 Billy Williams Women in Love Nominated Freddie Young Ryan's Daughter Won 1971 Nicholas and Alexandra Nominated Oswald Morris Fiddler on the Roof Won 1972 Douglas Slocombe Travels with My Aunt Nominated Geoffrey Unsworth Cabaret Won 1974 Murder on the Orient Express Nominated 1975 John Alcott Barry Lyndon Won 1977 Douglas Slocombe Julia Nominated 1978 Oswald Morris The Wiz Nominated 1980 Geoffrey Unsworth Tess Won Posthumous win 1981 Douglas Slocombe Raiders of the Lost Ark Nominated Alex Thomson Excalibur Nominated Billy Williams On Golden Pond Nominated 1982 Billy Williams Ronnie Taylor Gandhi Won 1984 Ernest Day A Passage to India Nominated Chris Menges The Killing Fields Won 1985 David Watkin Out of Africa Won 1986 Tony Pierce-Roberts A Room with a View Nominated Chris Menges The Mission Won 1988 Peter Biziou Mississippi Burning Won 1989 Freddie Francis Glory Won 1991 Adrian Biddle Thelma & Louise Nominated 1992 Tony Pierce-Roberts Howards End Nominated 1993 Stuart Dryburgh The Piano Nominated Stuart Dryburgh is an English-born New Zealand cinematographer 1994 Roger Deakins The Shawshank Redemption Nominated 1995 Michael Coulter Sense and Sensibility Nominated 1996 Roger Deakins Fargo Nominated Chris Menges Michael Collins Nominated 1997 Roger Deakins Kundun Nominated 1998 Remi Adefarasin Elizabeth Nominated Richard Greatrex Shakespeare in Love Nominated 1999 Roger Pratt The End of the Affair Nominated 2000 Roger Deakins O Brother, Where Art Thou? Nominated John Mathieson Gladiator Nominated 2001 Roger Deakins The Man Who Wasn't There Nominated 2004 John Mathieson The Phantom of the Opera Nominated 2006 Dick Pope The Illusionist Nominated 2007 Seamus McGarvey Atonement Nominated Roger Deakins The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford Nominated No Country for Old Men Nominated 2008 Roger Deakins Chris Menges The Reader Nominated Anthony Dod Mantle Slumdog Millionaire Won 2009 Barry Ackroyd The Hurt Locker Nominated 2010 Roger Deakins True Grit Nominated Danny Cohen The King's Speech Nominated 2012 Seamus McGarvey Anna Karenina Nominated Roger Deakins Skyfall Nominated 2013 Prisoners Nominated 2014 Dick Pope Mr. Turner Nominated Roger Deakins Unbroken Nominated 2015 Sicario Nominated 2017 Blade Runner 2049 Pending Best Editing[edit] Film Editing Year Name Film Status Notes 1939 Charles Frend Goodbye, Mr. Chips Nominated 1943 Owen Marks Casablanca Nominated 1944 Janie Nominated 1946 Arthur Hilton The Killers Nominated 1947 Fergus McDonell Odd Man Out Nominated 1948 Reginald Mills The Red Shoes Nominated 1952 Ralph Kemplen Moulin Rouge Nominated 1957 Peter Taylor The Bridge on the River Kwai Won 1961 Alan Osbiston The Guns of Navarone Nominated Alan Osbiston was an Australian-born British film editor 1962 Anne V. Coates Lawrence of Arabia Won 1964 Becket Nominated 1965 Norman Savage Doctor Zhivago Nominated 1968 Ralph Kemplen Oliver! Nominated 1971 Bill Butler A Clockwork Orange Nominated 1972 Tom Priestley Deliverance Nominated 1973 Ralph Kemplen The Day of the Jackal Nominated 1975 Russell Lloyd The Man Who Would Be King Nominated 1977 Marcel Durham Julia Nominated Shared with Walter Murch 1978 Gerry Hambling Midnight Express Nominated Stuart Baird Superman Nominated 1980 Anne V. Coates The Elephant Man Nominated 1981 Terry Rawlings Chariots of Fire Nominated John Bloom The French Lieutenant's Woman Nominated 1982 Gandhi Won 1984 David Lean A Passage to India Nominated Jim Clark The Killing Fields Won 1985 Henry Richardson Runaway Train Nominated Thom Noble Witness Won John Bloom A Chorus Line Nominated 1986 Claire Simpson Platoon Won Ray Lovejoy Aliens Nominated Jim Clark The Mission Nominated 1988 Stuart Baird Gorillas in the Mist Nominated 1989 Gerry Hambling Mississippi Burning Nominated 1991 The Commitments Nominated Thom Noble Thelma & Louise Nominated 1992 Robert Leighton A Few Good Men Nominated 1993 Anne V. Coates In the Line of Fire Nominated Gerry Hambling In the Name of the Father Nominated 1996 Evita Nominated 1997 Peter Honess L.A. Confidential Nominated 1998 David Gamble Shakespeare in Love Nominated Anne V. Coates Out of Sight Nominated 1999 Tariq Anwar Christopher Greenbury American Beauty Nominated 2002 Martin Walsh Chicago Won Peter Boyle The Hours Nominated 2005 Claire Simpson The Constant Gardener Nominated 2006 Clare Douglas United 93 Nominated Shared with Richard Pearson and Christopher Rouse. 2008 Chris Dickens Slumdog Millionaire Won 2010 Jon Harris 127 Hours Nominated Tariq Anwar The King's Speech Nominated 2013 Mark Sanger Gravity Won Shared with Alfonso Cuarón Joe Walker 12 Years a Slave Nominated 2014 Barney Pilling The Grand Budapest Hotel Nominated 2016 Joe Walker Arrival Nominated Jake Roberts Hell or High Water Nominated 2017 Jon Gregory Three Billboards Outside Ebbing, Missouri Pending Best Sound Mixing[edit] Sound Mixing Year Name Film Status Shared With 1939 A.W. Watkins Goodbye, Mr. Chips Nominated 1950 Cyril Crowhurst Trio Nominated 1952 London Films Sound Department The Sound Barrier Won Pinewood Studios The Card Nominated 1953 A.W. Watkins Knights of the Round Table Nominated 1959 Libel Nominated 1961 John Cox The Guns of Navarone Nominated 1962 Lawrence of Arabia Won 1964 Becket Nominated 1965 A.W. Watkins Doctor Zhivago Nominated Shared with Franklin Milton 1968 Shepperton Studios Sound Department Oliver! Won 1969 John Aldred Anne of the Thousand Days Nominated 1970 Gordon McCallum John Bramall Ryan's Daughter Nominated 1971 Gordon McCallum John W. Mitchell Diamonds Are Forever Nominated Al Overton Gordon McCallum David Hildyard Fiddler on the Roof Won Bob Jones John Aldred Mary, Queen of Scots Nominated 1972 David Hildyard Cabaret Won Robert Knudson 1975 Roy Charman The Wind and the Lion Nominated Harry W. Tetrick, Aaron Rochin and William McCaughey 1978 Gordon McCallum Graham V. Hartstone Nicolas Le Messurier Roy Charman Superman Nominated 1980 Peter Sutton The Empire Strikes Back Won Bill Varney, Steve Maslow and Gregg Landaker 1981 Simon Kaye Reds Nominated Dick Vorisek and Tom Fleischman Roy Charman Raiders of the Lost Ark Won Bill Varney, Steve Maslow and Gregg Landaker 1982 Trevor Pyke Das Boot Nominated Milan Bor and Mike Le Mare Gerry Humphreys Robin O'Donoghue Jonathan Bates Simon Kaye Gandhi Nominated 1983 Tony Dawe Return of the Jedi Nominated Ben Burtt, Gary Summers, Randy Thom 1984 Graham V. Hartstone Nicolas Le Messurier John W. Mitchell Michael A. Carter A Passage to India Nominated 1985 Gerry Humphreys A Chorus Line Nominated Donald O. Mitchell, Michael Minkler and Christopher Newman Peter Handford Out of Africa Won Larry Stensvold, Gary Alexander, and Chris Jenkins 1986 Simon Kaye Platoon Won John Wilkinson, Richard Rogers and Charles Grenzbach Graham V. Hartstone Nicolas Le Messurier Michael A. Carter Roy Charman Aliens Nominated 1987 Bill Rowe Ivan Sharrock The Last Emperor Won Tony Dawe Empire of the Sun Nominated Robert Knudson, Don Digirolamo, John Boyd 1988 Who Framed Roger Rabbit Nominated Andy Nelson Peter Handford Gorillas in the Mist Nominated Brian Saunders 1989 Tony Dawe Indiana Jones and the Last Crusade Nominated Ben Burtt, Gary Summers and Shawn Murphy 1992 Simon Kaye The Last of the Mohicans Won Chris Jenkins, Doug Hemphill and Mark Smith 1993 Andy Nelson Schindler's List Nominated Steve Pederson, Scott Millan, and Ron Judkins 1994 Paul Massey Chris David Legends of the Fall Nominated David E. Campbell and Douglas Ganton 1995 Andy Nelson Brian Simmons Braveheart Nominated Scott Millan and Anna Behlmer 1996 Andy Nelson Ken Weston Evita Nominated Anna Behlmer 1997 Paul Massey Air Force One Nominated Rick Kline, Doug Hemphill and Keith A. Wester Andy Nelson L.A. Confidential Nominated Anna Behlmer and Kirk Francis 1998 Saving Private Ryan Won Gary Rydstrom, Gary Summers, and Ron Judkins The Thin Red Line Nominated Anna Behlmer and Paul Brincat Robin O'Donoghue Peter Glossop Shakespeare in Love Nominated Dominic Lester 1999 John Midgley Star Wars: Episode I – The Phantom Menace Nominated Gary Rydstrom, Tom Johnson and Shawn Murphy Andy Nelson The Insider Nominated Doug Hemphill and Lee Orloff Chris Munro The Mummy Nominated Leslie Shatz, Chris Carpenter, Rick Kline 2000 Ken Weston Gladiator Won Bob Beemer and Scott Millan Ivan Sharrock U-571 Nominated Steve Maslow, Gregg Landaker, and Rick Kline 2001 Andy Nelson Moulin Rouge! Nominated Anna Behlmer, Roger Savage, and Guntis Sics Chris Munro Black Hawk Down Won Michael Minkler and Myron Nettinga 2002 Ivan Sharrock Gangs of New York Nominated Tom Fleischman and Eugene Gearty 2003 Paul Massey Master and Commander: The Far Side of the World Nominated Doug Hemphill and Art Rochester Andy Nelson The Last Samurai Nominated Anna Behlmer and Jeff Wexler Seabiscuit Nominated Anna Behlmer and Tod A. Maitland 2005 War of the Worlds Nominated Anna Behlmer and Ron Judkins Paul Massey Walk the Line Nominated Doug Hemphill and Peter Kurland 2006 Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest Nominated Christopher Boyes and Lee Orloff Andy Nelson Ivan Sharrock Blood Diamond Nominated Anna Behlmer 2007 Paul Massey 3:10 to Yuma Nominated David Giammarco and Jim Stuebe 2008 Ian Tapp Richard Pryke Slumdog Millionaire Won Resul Pookutty 2009 Ray Beckett The Hurt Locker Won Paul N.J. Ottosson Andy Nelson Avatar Nominated Christopher Boyes, Tony Johnson, and Gary Summers Star Trek Nominated Anna Behlmer and Peter J. Devlin 2010 Paul Hamblin John Midgley The King's Speech Nominated Martin Jensen 2011 John Midgley Hugo Won Tom Fleischman Andy Nelson Stuart Wilson War Horse Nominated Gary Rydstrom and Tom Johnson 2012 Andy Nelson Mark Paterson Simon Hayes Les Misérables Won Andy Nelson Lincoln Nominated Gary Rydstrom and Ron Judkins Stuart Wilson Skyfall Nominated Scott Millan and Greg P. Russell 2013 Mark Taylor Chris Munro Captain Phillips Nominated Chris Burdon and Mike Prestwood Smith Christopher Benstead Chris Munro Gravity Won Skip Lievsay and Niv Adiri 2014 Ben Wilkins Whiplash Won Craig Mann and Thomas Curley 2015 Andy Nelson Bridge of Spies Nominated Gary Rydstrom and Drew Kunin Paul Massey Mark Taylor The Martian Nominated Mac Ruth Andy Nelson Stuart Wilson Star Wars: The Force Awakens Nominated Christopher Scarabosio 2016 Andy Nelson La La Land Nominated Ai-Ling Lee and Steve A. Morrow Stuart Wilson Rogue One Nominated David Parker and Christopher Scarabosio 2017 Star Wars: The Last Jedi Pending David Parker, Michael Semanick and Ren Klyce Julian Slater Tim Cavagin Baby Driver Pending Mary H. Ellis Best Sound Editing[edit] Sound Editing Year Name Film Status Notes 1964 Norman Wanstall Goldfinger Won 1966 Gordon Daniel Grand Prix Won 1967 John Poyner The Dirty Dozen Won 1986 Don Sharpe Aliens Won 2008 Glenn Freemantle Tom Sayers Slumdog Millionaire Nominated 2013 Glenn Freemantle Gravity Won Oliver Tarney Captain Phillips Nominated 2015 The Martian Nominated Jason Canovas The Hobbit: The Battle of the Five Armies Nominated Shared with Brent Burge 2017 Theo Green Blade Runner 2049 Pending Shared with Mark Mangini Julian Slater Baby Driver Pending Alex Gibson Dunkirk Pending Shared with Richard King


Artistic crafts awards[edit] Best Costume Design[edit] Costume Design Year Name Film Status Notes 1948 Roger K. Furse Hamlet Won Won Best Black and White Costume Design 1950 Michael Whittaker The Black Rose Nominated Nominated Best Colour Costume Design Arlington Valles That Forsyte Woman Nominated Arlington Valles is a British-born American. Nominated Best Colour Costume Design. Shared with Walter Plunkett 1951 Margaret Furse The Mudlark Nominated Nominated Best Black and White Costume Design. Shared with Edward Stevenson 1955 Beatrice Dawson The Pickwick Papers Nominated Nominated Best Black and White Costume Design 1958 Cecil Beaton Gigi Won 1959 Elizabeth Haffenden Ben-Hur Won Won Best Colour Costume Design 1960 Arlington Valles Spartacus Won Won Best Colour Costume Design. Shared with Bill Thomas 1964 Tony Walton Mary Poppins Nominated Nominated Best Colour Costume Design Cecil Beaton My Fair Lady Won Won Best Colour Costume Design Margaret Furse Becket Nominated Nominated Best Colour Costume Design 1965 Julie Harris Darling Won Won Best Black and White Costume Design Phyllis Dalton Doctor Zhivago Won Won Best Colour Costume Design 1966 Jocelyn Rickards Morgan – A Suitable Case for Treatment Nominated Jocelyn Rickards is an English-born Australian Elizabeth Haffenden Joan Bridge A Man for All Seasons Won Won Best Colour Costume Design 1969 Margaret Furse Anne of the Thousand Days Won 1970 Scrooge Nominated 1971 Mary, Queen of Scots Nominated Yvonne Blake Nicholas and Alexandra Won Yvonne blake is a British-born Spanish. Shared with Antonio Castillo. 1972 Anthony Powell Travels With My Aunt Won Anthony Mendleson Young Winston Nominated 1974 Tony Walton Murder on the Orient Express Nominated John Furniss Daisy Miller Nominated 1975 Yvonne Blake The Four Musketeers Nominated Shared with Ron Talsky. 1976 Alan Barrett The Seven-Per-Cent Solution Nominated Anthony Mendleson The Incredible Sarah Nominated 1977 John Mollo Star Wars Won 1978 Tony Walton The Wiz Nominated Anthony Powell Death on the Nile Won 1979 Judy Moorcroft The Europeans Nominated Shirley Ann Russell Agatha Nominated 1980 Anthony Powell Tess Won 1981 Tom Rand The French Lieutenant's Woman Nominated Shirley Ann Russell Reds Nominated 1982 John Mollo Gandhi Won 1984 Judy Moorcroft A Passage to India Nominated Jenny Beavan John Bright The Bostonians Nominated 1986 A Room with a View Won 1987 Maurice Nominated Bob Ringwood Empire of the Sun Nominated James Acheson The Last Emperor Won 1988 Dangerous Liaisons Won 1989 Phyllis Dalton Henry V Won 1991 Ruth Myers The Addams Family Nominated 1992 Sheena Napier Enchanted April Nominated Jenny Beavan John Bright Howards End Nominated 1993 The Remains of the Day Nominated Sandy Powell Orlando Nominated 1995 James Acheson Restoration Won Shuna Harwood Richard III Nominated Jenny Beavan John Bright Sense and Sensibility Nominated 1996 Ruth Myers Emma Nominated Alexandra Byrne Hamlet Nominated 1997 Sandy Powell The Wings of the Dove Nominated 1998 Shakespeare in Love Won Velvet Goldmine Nominated Alexandra Byrne Elizabeth Nominated 1999 Jenny Beavan Anna and the King Nominated 2000 Janty Yates Gladiator Won 2001 Jenny Beavan Gosford Park Nominated 2002 Sandy Powell Gangs of New York Nominated 2004 The Aviator Won Bob Ringwood Troy Nominated Alexandra Byrne Finding Neverland Nominated 2005 Jacqueline Durran Pride & Prejudice Nominated Sandy Powell Mrs Henderson Presents Nominated 2007 Marit Allen La Vie en rose Nominated Jacqueline Durran Atonement Nominated Alexandra Byrne Elizabeth: The Golden Age Won 2008 Michael O'Connor The Duchess Won 2009 Sandy Powell The Young Victoria Won 2010 Jenny Beavan The King's Speech Nominated Sandy Powell The Tempest Nominated 2011 Hugo Nominated Michael O'Connor Jane Eyre Nominated 2012 Jacqueline Durran Anna Karenina Won Joanna Johnston Lincoln Nominated 2013 Michael O'Connor The Invisible Woman Nominated 2014 Jacqueline Durran Mr. Turner Nominated 2015 Sandy Powell Carol Nominated Cinderella Nominated Jenny Bevan Mad Max: Fury Road Won 2016 Joanna Johnston Allied Nominated 2017 Jacqueline Durran Darkest Hour Pending Beauty and the Beast Pending Best Best Makeup and Hairstyling[edit] Makeup and Hairstyling Year Name Film Status Notes 1982 Sarah Monzani Quest for Fire Won Shared with Michèle Burke Tom Smith Gandhi Nominated 1984 Paul Engelen Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes Nominated Shared with Rick Baker 1994 Mary Shelley's Frankenstein Nominated Shared with Daniel Parker and Carol Hemming 1995 Peter Frampton Lois Burwell Braveheart Won Shared with Paul Pattison 1997 Tina Earnshaw Titanic Nominated Shared with Greg Cannom, and Simon Thompson Lisa Westcott Mrs Brown Nominated Shared with Veronica Brebner and Beverley Binda 1998 Shakespeare in Love Nominated Shared with Veronica Brebner Lois Burwell Conor O'Sullivan Saving Private Ryan Nominated Shared with Daniel C. Striepeke Jenny Shircore Elizabeth Won 1999 Christine Blundell Topsy-Turvy Won Shared with Trefor Proud 2003 Peter King The Lord of the Rings: The Return of the King Won Shared with Richard Taylor Martin Samuel Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl Nominated Shared with Ve Neill 2005 Dave Elsey Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith Nominated Shared with Nikki Gooley 2007 Jan Archibald La Vie en rose Won Shared with Didier Lavergne Martin Samuel Pirates of the Caribbean: At World's End Nominated Shared with Ve Neill 2008 Conor O'Sullivants The Dark Knight Nominated Shared with John Caglione Jr. 2009 Jenny Shircore The Young Victoria Nominated Shared with Jon Henry Gordon 2010 Dave Elsey The Wolfman Won Shared with Rick Baker 2011 Nick Dudman Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 Nominated Shared with Amanda Knight and Lisa Tomblin Mark Coulier The Iron Lady Won Shared with J. Roy Helland 2012 Lisa Westcott Julie Dartnell Les Misérables Won Peter King The Hobbit: An Unexpected Journey Nominated Shared with Rick Findlater and Tami Lane Martin Samuel Hitchcock Nominated Shared with Howard Berger and Peter Montagna 2014 Frances Hannon Mark Coulier The Grand Budapest Hotel Won David White Elizabeth Yianni-Georgiou Guardians of the Galaxy Nominated 2015 Siân Grigg The Revenant Nominated Shared with Duncan Jarman and Robert Pandini 2016 Alessandro Bertolazzi Suicide Squad Won Alessandro Bertolazzi is an Italian-born English. Shared with Giorgio Gregorini and Christopher Nelson 2017 David Malinowski Lucy Sibbick Darkest Hour Pending Shared with Kazuhiro Tsuji Daniel Phillips Lou Sheppard Victoria & Abdul Pending Best Music – Score[edit] Score Year Name Film Status Notes 1939 W. Franke Harling Stagecoach Won W. Franke Harling was an English-born American composer. Shared with Richard Hageman, John Leipold and Leo Shuken. Anthony Collins Nurse Edith Cavell Nominated Nominated Best Music, Original Score 1940 Irene Nominated Nominated Best Music, Score 1941 Sunny Nominated Nominated Best Music, Scoring of a Musical Picture Oliver Wallace Dumbo Won Wallace was an English-born American composer and conductor. Shared with the American-born Frank Churchill. 1943 Victory Through Air Power Nominated Shared with Paul Smith and Edward H. Plumb 1944 W. Franke Harling Three Russian Girls Nominated Nominated Best Music, Scoring of a Dramatic or Comedy Picture. 1946 William Walton Henry V Nominated 1948 Brian Easdale The Red Shoes Won William Walton Hamlet Nominated 1950 Oliver Wallace Cinderella Nominated Shared with Paul Smith Adolph Deutsch Annie Get Your Gun Won Deutsch was an English-born American composer, conductor, and arranger. Shared with Roger Edens. 1951 Show Boat Nominated Shared with Conrad Salinger Oliver Wallace Alice in Wonderland Nominated 1953 Adolph Deutsch The Band Wagon Nominated 1954 Seven Brides for Seven Brothers Won Shared with Saul Chaplin. 1955 Oklahoma! Won Shared with Robert Russell Bennett and Jay Blackton. Cyril J. Mockridge Guys and Dolls Nominated Nominated for Best Music, Scoring of a Musical Picture. Shared with Jay Blackton 1957 Malcolm Arnold The Bridge on the River Kwai Won 1958 Oliver Wallace White Wilderness Nominated 1963 John Addison Tom Jones Won 1964 George Martin A Hard Day's Night Nominated Nominated for Best Music, Scoring of Music, Adaptation or Treatment 1966 John Barry Born Free Won Ken Thorne A Funny Thing Happened on the Way to the Forum Won Best Music, Scoring of Music, Adaptation or Treatment 1967 Richard Rodney Bennett Far from the Madding Crowd Nominated Leslie Bricusse Doctor Dolittle Nominated 1968 John Barry The Lion in Winter Won 1969 Leslie Bricusse Goodbye, Mr. Chips Nominated Score of a Musical Picture-Original or Adaptation. Nominated with John Williams 1970 The Beatles Let It Be Won Winner of Best Original Song Score Leslie Bricusse Ian Fraser Scrooge Nominated Nominee for Best Original Song Score. Nominated with Herbert W. Spencer Frank Cordell Cromwell Nominated Nominated for Best Music, Original Score 1971 John Barry Mary, Queen of Scots Nominated Richard Rodney Bennett Nicholas and Alexandra Nominated Peter Maxwell Davies Peter Greenwell The Boy Friend Nominated Nominated for Adaptation and Original Song Score Leslie Bricusse Anthony Newley Willy Wonka & the Chocolate Factory Nominated Nominated for Adaptation and Original Song Score; shared with Walter Scharf 1972 John Addison Sleuth Nominated Charles Chaplin Limelight Won Shared with Raymond Rasch and Larry Russell. Film made in 1952, but not released in Los Angeles until 1972. 1973 John Cameron A Touch of Class Nominated Andrew Lloyd Webber Jesus Christ Superstar Nominated Nominated for Best Music, Scoring Original Song Score and/or Adaptation. Shared nomination with German-American André Previn and Chilean-born American Herbert W. Spencer. 1974 Richard Rodney Bennett Murder on the Orient Express Nominated Angela Morley The Little Prince Nominated Nominated for Best Music, Scoring Original Song Score and/or Adaptation. Shared nomination with American-born Alan Jay Lerner, Austrian-American Frederick Loewe and Australian-born Douglas Gamley. 1975 Pete Townshend Tommy Nominated Nominated for Best Music, Scoring Original Song Score and/or Adaptation. 1977 Angela Morley The Slipper and the Rose Nominated Nominated for Best Music, Original Song Score and Its Adaptation or Best Adaptation Score. Shared with the American-born Sherman Brothers. 1982 Leslie Bricusse Victor Victoria Won Shared with the American-born Henry Mancini. Winner of Best Music, Original Song Score and Its Adaptation or Best Adaptation Score. George Fenton Gandhi Nominated 1985 Rod Temperton The Color Purple Nominated Shared with Quincy Jones, Jeremy Lubbock, Caiphus Semenya, Andrae Crouch, Chris Boardman, Jorge Calandrelli and Joel Rosenbaum, Fred Steiner, Jack Hayes, Jerry Hey and Randy Kerber. John Barry Out of Africa Won 1987 David Byrne The Last Emperor Won Shared with Ryuichi Sakamoto and Cong Su George Fenton Cry Freedom Nominated 1988 Dangerous Liaisons Nominated 1990 John Barry Dances with Wolves Won 1991 George Fenton The Fisher King Nominated 1992 John Barry Chaplin Nominated 1995 Patrick Doyle Sense and Sensibility Nominated Original Score - Dramatic 1996 Rachel Portman Emma Won Original Score - Musical or Comedy Patrick Doyle Hamlet Nominated Original Score - Dramatic 1997 Anne Dudley The Full Monty Won Original Score - Musical or Comedy 1998 Stephen Warbeck Shakespeare in Love Won Original Score - Musical or Comedy 1999 Rachel Portman The Cider House Rules Nominated 2000 Chocolat Nominated 2010 Atticus Ross The Social Network Won Shared with American-born co-composer Trent Reznor 2010 John Powell How To Train Your Dragon Nominated 2013 Steven Price Gravity Won 2014 Gary Yershon Mr. Turner Nominated 2016 Mica Levi Jackie Nominated 2017 Jonny Greenwood Phantom Thread Pending Best Music – Original Song[edit] Original Song Year Name Film Song Status Notes 1940 Jule Styne Hit Parade of 1941 "Who Am I?" Nominated Jule Styne was a British-American. Shared with Walter Bullock. 1942 Youth on Parade "I've Heard That Song Before" Nominated Shared with Sammy Cahn 1943 Hit Parade of 1943 "Change of Heart" Nominated Shared with Harold Adamson 1944 Follow the Boys "I'll Walk Alone" Nominated Shared with Sammy Cahn 1945 Anchors Aweigh "I Fall in Love Too Easily" Nominated Shared with Sammy Cahn Tonight and Every Night "Anywhere" Nominated Shared with Sammy Cahn 1946 Jack Brooks Canyon Passage "Ole Buttermilk Sky" Nominated Shared with Hoagy Carmichael 1948 Jule Styne Romance on the High Seas "It's Magic" Nominated Shared with Sammy Cahn 1949 It's a Great Feeling "It's a Great Feeling" Nominated Shared with Sammy Cahn 1952 Jack Brooks Son of Paleface "Am I in Love" Nominated 1953 The Caddy "That's Amore" Nominated Shared with Harry Warren 1954 Jule Styne Three Coins in the Fountain "Three Coins in the Fountain" Won Shared with Sammy Cahn 1963 Norman Newell Mondo Cane "More" Nominated Shared with Riz Ortolani and Nino Oliviero 1966 John Barry Don Black Born Free "Born Free" Won Tom Springfield Jim Dale Georgy Girl "Georgy Girl" Nominated 1967 Leslie Bricusse Doctor Dolittle "Talk to the Animals" Won 1968 Jule Styne Funny Girl "Funny Girl" Nominated Shared with Bob Merrill 1969 Don Black True Grit "True Grit" Nominated Nominated with Elmer Bernstein. 1970 Leslie Bricusse Scrooge "Thank You Very Much" Nominated 1972 Don Black Ben "Ben" Nominated Nominated with Walter Scharf. 1973 Paul McCartney Live and Let Die "Live and Let Die" Nominated Nominated with Linda McCartney. 1974 Betty Box Benji "Benji's Theme (I Feel Love)" Nominated Shared with Euel Box. 1976 Don Black The Pink Panther Strikes Again "Come to Me" Nominated Nominated with Henry Mancini 1983 Keith Forsey Flashdance "Flashdance... What a Feeling" Won Shared with Giorgio Moroder and Irene Cara. 1984 Phil Collins Against All Odds "Against All Odds (Take a Look at Me Now)" Nominated 1985 Rod Temperton The Color Purple "Miss Celie's Blues (Sister)". Nominated Shared with Quincy Jones and Lionel Richie 1986 Leslie Bricusse That's Life! "Life in a Looking Glass" Nominated Shared with Henry Mancini 1987 George Fenton Cry Freedom "Cry Freedom" Nominated Nominated with Jonas Gwangwa Keith Forsey Beverly Hills Cop II "Shakedown" Nominated Shared with Harold Faltermeyer and Bob Seger Albert Hammond Mannequin "Nothing's Gonna Stop Us Now" Nominated Shared with Diane Warren. 1988 Phil Collins Buster "Two Hearts" Nominated Nominated with Lamont Dozier 1990 Leslie Bricusse Home Alone "Somewhere in My Memory" Nominated Shared with John Williams 1991 Hook "When You're Alone" Nominated Shared with John Williams Robert John Lange Robin Hood: Prince of Thieves "(Everything I Do) I Do It for You" Nominated Shared with Michael Kamen and Bryan Adams. 1992 Tim Rice Aladdin "A Whole New World" Won Shared with Alan Menken. 1994 Elton John Tim Rice The Lion King "Can You Feel the Love Tonight" Won "Circle of Life" Nominated "Hakuna Matata" Nominated 1995 Robert John Lange Don Juan DeMarco "Have You Ever Really Loved a Woman" Nominated Shared with Michael Kamen and Bryan Adams. 1996 The Mirror Has Two Faces "I've Finally Found Someone" Nominated Shared with Barbra Streisand, Marvin Hamlisch, Bryan Adams. Tim Rice Andrew Lloyd Webber Evita "You Must Love Me" Won 1999 Phil Collins Tarzan "You'll Be in My Heart", Won 2000 Sting David Hartley The Emperor's New Groove "My Funny Friend and Me" Nominated 2001 Sting Kate & Leopold "Until..." Nominated Paul McCartney Vanilla Sky "Vanilla Sky" Nominated 2002 Adam Clayton The Edge Gangs of New York "The Hands That Built America" Nominated Clayton and The Edge are English/Irish musicians. Nominated with Bono and Larry Mullen, Jr. 2003 Annie Lennox The Lord of the Rings: The Return of the King "Into the West" Won Shared with Fran Walsh and Howard Shore Elvis Costello Cold Mountain "Scarlet Tide" Nominated Nominated with T-Bone Burnett. Sting "You Will Be My Ain True Love" Nominated 2004 Charles Hart Andrew Lloyd Webber The Phantom of the Opera "Learn to Be Lonely" Nominated 2008 M.I.A. Slumdog Millionaire "O Saya" Nominated Shared with A. R. Rahman Peter Gabriel WALL-E "Down to Earth" Nominated Nominated with Thomas Newman 2010 Dido Rollo Armstrong 127 Hours "If I Rise" Nominated Nominated with A. R. Rahman 2012 Adele Paul Epworth Skyfall "Skyfall" Won Herbert Kretzmer Les Misérables "Suddenly" Nominated Kretzmer is South African-born. Nominated with Alain Boublil and Claude-Michel Schönberg 2013 Adam Clayton The Edge Mandela: Long Walk to Freedom "Ordinary Love" Nominated Clayton and The Edge are English/Irish musicians. Nominated with Bono and Larry Mullen, Jr. 2015 Antony Hegarty Racing Extinction "Manta Ray" Nominated Nominated with J. Ralph Jimmy Napes Sam Smith Spectre "Writing's On the Wall" Won 2016 Sting Jim: The James Foley Story "The Empty Chair" Nominated Nominated with J. Ralph Best Visual Effects[edit] Visual Effects Year Name Film Status Notes 1940 R. T. Layton The Long Voyage Home Nominated Shared with Ray Binger and Thomas T. Moulton 1943 Ronald Neame C. C. Stevens One of Our Aircraft Is Missing Nominated 1946 Tom Howard Blithe Spirit Won 1955 Associated British Picture Corporation Ltd. The Dam Busters Nominated 1958 Tom Howard Tom Thumb Won 1961 Bill Warrington Chris Greenham The Guns of Navarone Won Eustace Lycett The Absent-Minded Professor Nominated Shared with Robert A. Mattey 1964 Peter Ellenshaw Eustace Lycett Mary Poppins Won Shared with Hamilton Luske 1965 John Stears Thunderball Won 1967 Albert Whitlock Tobruk Nominated Shared with Howard A. Anderson 1971 Alan Maley Eustace Lycett Bedknobs and Broomsticks Won Shared with Danny Lee 1974 Albert Whitlock Earthquake Won Special Achievement Award for visual effects. Shared with Frank Brendel and Glen Robinson. 1975 The Hindenburg Won Special Achievement Award for visual effects. Shared with Glen Robinson. 1977 John Stears Star Wars Episode IV: A New Hope Won Shared with John Dykstra, Richard Edlund, Grant McCune and Robert Blalack 1978 Derek Meddings Les Bowie Colin Chilvers Denys Coop Superman: The Movie Won Special Achievement Award for visual effects. Shared with Roy Field and Zoran Perisic. 1979 Brian Johnson Nick Allder Dennis Ayling Alien Won Shared with H. R. Gigerand and Carlo Rambaldi. Derek Meddings Moonraker Nominated Shared with Paul Wilson and John Evans. Peter Ellenshaw Eustace Lycett The Black Hole Nominated Shared with Art Cruickshank, Danny Lee, Harrison Ellenshaw and Joe Hale 1980 Brian Johnson The Empire Strikes Back Won Shared with Richard Edlund, Dennis Muren and Bruce Nicholson 1981 Dragonslayer Nominated Shared with Dennis Muren, Phil Tippett and Ken Ralston Kit West Raiders of the Lost Ark Won Shared with Richard Edlund, Bruce Nicholson, and Joe Johnston. 1985 Young Sherlock Holmes Nominated Shared with Dennis Muren, John Ellis, and David W. Allen 1986 John Richardson Aliens Won Shared with Robert Skotak, Stan Winston and Susanne Benson. 1988 Richard Williams Who Framed Roger Rabbit Won Richard Williams is a Canadian–British animator, voice artist, and writer. Shared with Ken Ralston, Edward Jones, and George Gibbs 1993 John Richardson Cliffhanger Nominated Shared with Neil Krepela, John Bruno and Pamela Easley 1995 Neal Scanlan Babe Won Shared with Scott E. Anderson, Charles Gibsona and John Cox 1996 Kit West Dragonheart Nominated Shared with Scott Squires, Phil Tippett and James Straus 1997 John Richardson Starship Troopers Nominated Shared with Phil Tippett, Scott E. Anderson and Alec Gillis 1998 Nicholas Brooks What Dreams May Come Won Shared with Joel Hynek, Stuart Robertson, and Kevin Mack 1999 Jon Thum The Matrix Won Shared with John Gaeta, Janek Sirrs and Steve Courtley 2000 Tim Burke Neil Corbould Rob Harvey Gladiator Won Shared with John Nelson 2004 Tim Burke John Richardson Roger Guyett Harry Potter and the Prisoner of Azkaban Nominated Shared with Bill George 2006 Neil Corbould Jon Thum Superman Returns Nominated Shared with Richard R. Hoover and Mark Stetson 2008 Chris Corbould Tim Webber Nick Davis Paul Franklin The Dark Knight Nominated 2009 Paul Kavanagh Roger Guyett Star Trek Nominated Shared with Burt Dalton and Russell Earl 2010 Tim Burke John Richardson Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 Nominated Shared with Nicholas Aithadi and Christian Manz Chris Corbould Paul Franklin Andrew Lockley Peter Bebb Inception Won 2011 Joss Williams Hugo Won Shared with Rob Legato, Ben Grossmann, and Alex Henning Tim Burke John Richardson David Vickery Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 Nominated Shared with Greg Butler 2012 Neil Corbould Michael Dawson Phil Brennan Snow White and the Huntsman Nominated Shared with Cedric Nicolas-Troyan Charley Henley Richard Stammers Martin Hill Prometheus Nominated Shared with Trevor Wood 2013 Roger Guyett Star Trek Into Darkness Nominated Shared with Patrick Tubach, Ben Grossmann and Burt Dalton Christopher Townsend Iron Man 3 Nominated Shared with Guy Williams, Erik Nash and Dan Sudick Neil Corbould Tim Webber Chris Lawrence Gravity Won Shared with David Shirk 2014 Paul Franklin Andrew Lockley Interstellar Won Shared with Ian Hunter and Scott Fisher Jonathan Fawkner Paul Corbould Guardians of the Galaxy Nominated Shared with Stephane Ceretti and Nicolas Aithadi Richard Stammers X-Men: Days of Future Past Nominated Shared with Lou Pecora, Tim Crosbie, and Cameron Waldbauer 2015 Chris Lawrence Richard Stammers The Martian Nominated Shared with Anders Langlands and Steven Warner Chris Corbould Roger Guyett Neal Scanlan Star Wars: The Force Awakens Nominated Shared with Patrick Tubach Mark Williams Ardington Sara Bennett Andrew Whitehurst Paul Norris Ex Machina Won Tom Wood Andy Williams Mad Max: Fury Road Nominated Nomination shared with Australians Andrew Jackson and Dan Oliver 2016 Neil Corbould Rogue One Nominated Shared with John Knoll, Mohen Leo and Hal Hickel, Paul Corbould Richard Bluff Doctor Strange Nominated Shared with Stephane Ceretti, Vincent Cirelli Oliver Jones Kubo and the Two Strings Nominated Shared with Steve Emerson, Brian McLean, Brad Schiff 2017 Christopher Townsend Jonathan Fawkner Guardians of the Galaxy Vol. 2 Pending Shared with Guy Williams and Dan Sudick Neal Scanlan Chris Corbould Star Wars: The Last Jedi Pending Shared with Ben Morris and Mike Mulholland


Best Short Film – Live Action[edit] Short Film, Live Action Year Name Film Status Notes 1935 Gaumont British Wings Over Everest Won Shared with Skibo Productions 1952 London Films Bridge of Time Nominated Crown Film Unit Royal Scotland Nominated Norman McLaren Neighbours Nominated 1955 George K. Arthur On the Twelfth Day Nominated 1956 The Bespoke Overcoat Won 1957 Norman McLaren A Chairy Tale Nominated James Carr Foothold on Antarctica Nominated 1958 Ian Ferguson Journey Into Spring Nominated 1959 Between the Tides Nominated Peter Sellers The Running, Jumping and Standing-Still Film Nominated 1963 James Hill Home-Made Car Nominated Christopher Miles Six-Sided Triangle Nominated 1965 Edgar Anstey Snow Nominated 1966 Wild Wings Won Derek Williams Turkey the Bridge Nominated 1974 Julian Chagrin The Concert Nominated Julian Chagrin is a British-Israeli comedy actor. shared with Claude Chagrin 1976 The Morning Spider Nominated 1982 Andrew Birkin Sredni Vashtar Nominated 1983 Ian Emes Goodie-Two-Shoes Nominated 1989 Jonathan Tammuz The Childeater Nominated Jonathan Tammuz is a British-Canadian film director. 1990 Peter Cattaneo Barnaby Thompson Dear Rosie Nominated 1992 Kenneth Branagh Swan Song Nominated Christian M. Taylor The Lady in Waiting Nominated Christian Taylor is an English-American screenwriter, director, and Producer. 1994 Peter Capaldi Ruth Kenley-Letts Franz Kafka's It's a Wonderful Life Won Tied with "Trevor" 1995 Luke Cresswell Steve McNicholas Brooms Nominated 2004 Andrea Arnold Wasp Won 2005 Martin McDonagh Six Shooter Won Martin McDonagh is a playwright, screenwriter and film director, born and raised in London with both British and Irish citizenship. Sean Ellis Cashback Nominated Shared with Lene Bausager 2007 Daniel Barber The Tonto Woman Nominated Shared with Matthew Brown 2013 Mark Gill Baldwin Li The Voorman Problem Nominated 2014 Mat Kirkby James Lucas The Phone Call Won James Lucas is a British/New Zealand screenwriter and film producer 2015 Serena Armitage Stutterer Won Shared with Benjamin Cleary Basil Khalil Ave Maria Nominated Basil Khalil is a British-Palestinian filmmaker. Shared with Eric Dupont. Jamie Donoughue Shok Nominated 2017 Rachel Shenton The Silent Child Pending Shared with Chris Overton


Honorary Awards[edit] Honorary Awards Year Name Award 1928 Charles Chaplin Honorary Academy Award for The Circus 1940 Bob Hope Honorary Academy Award 1941 British Ministry of Information Honorary Academy Award for Target for Tonight 1942 Noël Coward Honorary Academy Award for In Which We Serve 1944 Bob Hope Honorary Academy Award 1946 Laurence Olivier Honorary Academy Award for Henry V 1947 Albert E. Smith Honorary Academy Award 1952 Bob Hope Honorary Academy Award 1954 Vincent Winter Honorary Academy Award for The Little Kidnappers Jon Whiteley Honorary Academy Award for The Little Kidnappers 1959 Bob Hope Jean Hersholt Humanitarian Award 1960 Hayley Mills Honorary Academy Award for Pollyanna 1967 Alfred Hitchcock The Irving G. Thalberg Memorial Award 1965 Bob Hope Honorary Academy Award 1969 Cary Grant Honorary Academy Award 1971 Charles Chaplin Honorary Academy Award 1978 Laurence Olivier Honorary Academy Award 1979 Alec Guinness Honorary Academy Award 1992 Elizabeth Taylor Jean Hersholt Humanitarian Award 1993 Deborah Kerr Honorary Academy Award 2000 Jack Cardiff Honorary Academy Award 2002 Peter O'Toole Honorary Academy Award 2010 Kevin Brownlow Honorary Academy Award 2013 Angela Lansbury Honorary Academy Award 2016 Anne V. Coates Honorary Academy Award v t e Academy Awards lists Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS) Records Oscar season Oscar speech History of film Most wins per ceremony Combined major Oscars Superlatives Big Five All four acting categories Combined major awards Academy, Emmy, Grammy, and Tony Award careers Acting All nominees Best Actor (by age) Best Actress (by age) Best Supporting Actor (by age) Best Supporting Actress (by age) Acting noms in foreign language Actor multi-nom years Multi-Best Picture acting careers Multi-win Actors Multi-nom Actors Love curse Directing Best Director (by age) Film Films Foreign-language wins Foreign-language nominees Foreign-language noms in other categories Foreign-language: count by country Animated feature noms in other categories Ethnicity African Argentine Asian Australian Black Brazilian British Canadian Chilean Colombian Cuban French German-speaking Greek Hispanic-American (U.S.) Indian Iranian Italian Jewish Latin American Mexican New Zealand Nordic Pakistani Polish Puerto Rican Spanish Uruguayan Other Ceremonies Families Fictitious LGBT Multi-win years Posthumous Best Picture Presenters Trophy displays Oldest & Youngest Awards for Walt Disney Women in Non-gendered Categories Book Category Portal Retrieved from "https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=List_of_British_Academy_Award_nominees_and_winners&oldid=826423594" Categories: Academy Award winners and nominees by nationality or regionLists of British award winners


Navigation menu Personal tools Not logged inTalkContributionsCreate accountLog in Namespaces ArticleTalk Variants Views ReadEditView history More Search Navigation Main pageContentsFeatured contentCurrent eventsRandom articleDonate to WikipediaWikipedia store Interaction HelpAbout WikipediaCommunity portalRecent changesContact page Tools What links hereRelated changesUpload fileSpecial pagesPermanent linkPage informationWikidata itemCite this page Print/export Create a bookDownload as PDFPrintable version Languages Add links This page was last edited on 19 February 2018, at 01:05. Text is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc., a non-profit organization. Privacy policy About Wikipedia Disclaimers Contact Wikipedia Developers Cookie statement Mobile view (window.RLQ=window.RLQ||[]).push(function(){mw.config.set({"wgPageParseReport":{"limitreport":{"cputime":"1.016","walltime":"1.141","ppvisitednodes":{"value":7334,"limit":1000000},"ppgeneratednodes":{"value":0,"limit":1500000},"postexpandincludesize":{"value":197780,"limit":2097152},"templateargumentsize":{"value":0,"limit":2097152},"expansiondepth":{"value":5,"limit":40},"expensivefunctioncount":{"value":0,"limit":500},"entityaccesscount":{"value":0,"limit":400},"timingprofile":["100.00% 167.585 1 -total"," 32.04% 53.686 1 Template:Academy_Awards_lists"," 29.77% 49.893 1 Template:Navbox"," 9.22% 15.445 970 Template:Nom"," 6.22% 10.419 3 Template:Icon"," 4.37% 7.327 334 Template:Won"," 1.87% 3.140 59 Template:Nominated"," 1.16% 1.948 30 Template:Pending"]},"scribunto":{"limitreport-timeusage":{"value":"0.016","limit":"10.000"},"limitreport-memusage":{"value":967778,"limit":52428800}},"cachereport":{"origin":"mw1233","timestamp":"20180219010526","ttl":1900800,"transientcontent":false}}});});(window.RLQ=window.RLQ||[]).push(function(){mw.config.set({"wgBackendResponseTime":99,"wgHostname":"mw1263"});});


List_of_British_Academy_Award_nominees_and_winners - Photos and All Basic Informations

List_of_British_Academy_Award_nominees_and_winners More Links

United KingdomAcademy AwardAcademy Award For Best ActorCharlie ChaplinThe Circus (film)George ArlissDisraeli (1929 Film)The Green Goddess (1930 Film)Ronald ColmanBulldog Drummond (1929 Film)Condemned (1929 Film)Charles LaughtonThe Private Life Of Henry VIIILeslie Howard (actor)Berkeley Square (film)Victor McLaglenThe Informer (1935 Film)Mutiny On The Bounty (1935 Film)Pygmalion (1938 Film)Robert DonatThe Citadel (film)Goodbye, Mr. Chips (1939 Film)Laurence OlivierWuthering Heights (1939 Film)Rebecca (1940 Film)The Great DictatorCary GrantPenny SerenadeRandom Harvest (film)None But The Lonely Heart (film)Ray MillandThe Lost Weekend (film)Henry V (1944 Film)Michael RedgraveMourning Becomes Electra (film)A Double Life (1947 Film)Hamlet (1948 Film)Richard ToddThe Hasty HeartAlec GuinnessThe Lavender Hill MobRichard BurtonThe Robe (film)Richard III (1955 Film)The Bridge On The River KwaiWitness For The Prosecution (1957 Film)David NivenSeparate TablesLaurence HarveyRoom At The Top (1959 Film)The Entertainer (film)Trevor HowardSons And LoversPeter O'TooleLawrence Of Arabia (film)Albert FinneyTom Jones (1963 Film)Rex HarrisonCleopatra (1963 Film)My Fair Lady (film)Peter SellersDr. StrangeloveBecket (1964 Film)The Spy Who Came In From The Cold (film)OthelloWho's Afraid Of Virginia Woolf? (film)Michael CaineAlfie (1966 Film)Paul ScofieldA Man For All Seasons (1966 Film)Ron MoodyOliver! (film)Alan BatesThe Fixer (1968 Film)The Lion In Winter (1968 Film)Anne Of The Thousand DaysGoodbye, Mr. Chips (1969 Film)Peter FinchSunday Bloody Sunday (film)The Ruling Class (film)Sleuth (1972 Film)Murder On The Orient Express (1974 Film)Network (1976 Film)Equus (film)The Boys From Brazil (film)Being ThereThe Stunt ManJohn HurtThe Elephant Man (film)Dudley MooreArthur (1981 Film)Ben KingsleyGandhi (film)My Favorite YearTom ContiReuben, ReubenEducating RitaTom CourtenayThe Dresser (1983 Film)Under The Volcano (film)Bob HoskinsMona Lisa (film)Kenneth BranaghHenry V (1989 Film)Daniel Day-LewisMy Left Foot (film)Jeremy IronsReversal Of FortuneAnthony HopkinsThe Silence Of The Lambs (film)Stephen ReaThe Crying GameThe Remains Of The Day (film)In The Name Of The Father (film)Liam NeesonSchindler's ListNigel HawthorneThe Madness Of King GeorgeNixon (film)Ralph FiennesThe English Patient (film)Ian McKellenGods And Monsters (film)Tom WilkinsonIn The BedroomThe Quiet AmericanGangs Of New YorkJude LawCold Mountain (film)House Of Sand And Fog (film)Venus (film)There Will Be BloodColin FirthA Single ManThe King's SpeechGary OldmanTinker Tailor Soldier Spy (film)Lincoln (film)Christian BaleAmerican HustleChiwetel Ejiofor12 Years A Slave (film)Benedict CumberbatchThe Imitation GameEddie RedmayneThe Theory Of Everything (2014 Film)The Danish Girl (film)Andrew GarfieldHacksaw RidgePhantom ThreadDarkest Hour (film)Daniel KaluuyaGet OutAcademy Award For Best ActressLynn FontanneThe GuardsmanDiana WynyardCavalcade (1933 Film)Merle OberonThe Dark Angel (1935 Film)Luise RainerThe Great ZiegfeldThe Good Earth (film)Wendy HillerPygmalion (1938 Film)Vivien LeighGone With The Wind (film)Greer GarsonGoodbye, Mr. Chips (1939 Film)Joan FontaineRebecca (1940 Film)Suspicion (1941 Film)Blossoms In The DustOlivia De HavillandHold Back The DawnMrs. MiniverThe Constant Nymph (1943 Film)Madame Curie (film)Mrs. ParkingtonThe Valley Of DecisionBette DavisTo Each His Own (film)Celia JohnsonBrief EncounterThe Snake PitThe HeiressDeborah KerrEdward, My SonA Streetcar Named Desire (1951 Film)From Here To EternityAudrey HepburnRoman HolidaySabrina (1954 Film)The King And I (1956 Film)Heaven Knows, Mr. AllisonElizabeth TaylorRaintree County (film)Separate Tables (film)Cat On A Hot Tin Roof (1958 Film)The Nun's Story (film)Suddenly, Last Summer (film)The SundownersSunrise At CampobelloBUtterfield 8Breakfast At Tiffany's (film)Rachel Roberts (actress)This Sporting LifeJulie AndrewsMary Poppins (film)Julie ChristieDarling (1965 Film)The Sound Of Music (film)Samantha EggarThe Collector (1965 Film)Lynn RedgraveGeorgy GirlVanessa RedgraveMorgan!Who's Afraid Of Virginia Woolf? (film)Wait Until Dark (film)Edith EvansThe WhisperersIsadoraMaggie SmithThe Prime Of Miss Jean Brodie (film)Jean SimmonsThe Happy EndingGlenda JacksonWomen In LoveSarah MilesRyan's DaughterJanet SuzmanNicholas And AlexandraMcCabe & Mrs. MillerSunday Bloody SundayMary, Queen Of Scots (1971 Film)Travels With My AuntA Touch Of Class (film)Hedda (film)Victor VictoriaJulie WaltersEducating RitaPauline CollinsShirley ValentineJessica TandyDriving Miss DaisyEmma ThompsonHowards EndThe Remains Of The Day (film)Miranda RichardsonTom And VivSense And Sensibility (film)Brenda BlethynSecrets & Lies (film)Kristin Scott ThomasThe English Patient (film)Emily WatsonBreaking The WavesHelena Bonham CarterThe Wings Of The Dove (1997 Film)Afterglow (film)Judi DenchMrs BrownKate WinsletTitanic (1997 Film)Hilary And JackieJanet McTeerTumbleweeds (1999 Film)Julianne MooreThe End Of The Affair (1999 Film)Iris (film)Julianne MooreFar From HeavenSamantha MortonIn America (film)Naomi Watts21 GramsImelda StauntonVera DrakeEternal Sunshine Of The Spotless MindMrs Henderson PresentsKeira KnightleyPride And PrejudiceNotes On A ScandalHelen MirrenThe Queen (film)Little Children (film)Away From HerThe Reader (2008 Film)The Last StationCarey MulliganAn EducationThe Impossible (2012 Film)Philomena (film)Felicity JonesThe Theory Of Everything (2014 Film)Rosamund PikeGone Girl (film)Still AliceCharlotte Rampling45 YearsSally HawkinsThe Shape Of Water (film)Academy Award For Best Supporting ActorBasil RathboneRomeo And Juliet (1936 Film)H. B. WarnerLost Horizon (1937 Film)Roland YoungTopper (film)Basil RathboneIf I Were KingRobert MorleyMarie Antoinette (1938 Film)Brian AherneJuarez (film)Claude RainsMr. Smith Goes To WashingtonJames StephensonThe Letter (1940 Film)Donald CrispHow Green Was My Valley (film)Sydney GreenstreetThe Maltese Falcon (1941 Film)Henry TraversMrs. MiniverCasablanca (film)Mr. SkeffingtonNotorious (1946 Film)Edmund GwennMiracle On 34th StreetRalph RichardsonThe HeiressGeorge SandersAll About EveMister 880Leo GennQuo Vadis (1951 Film)Peter UstinovVictor McLaglenThe Quiet ManRichard BurtonMy Cousin Rachel (1952 Film)Hugh GriffithBen-Hur (1959 Film)SpartacusTerence StampBilly Budd (film)Tom Jones (1963 Film)Topkapi (film)John GielgudBecket (1964 Film)Stanley HollowayMy Fair Lady (film)Tom CourtenayDoctor Zhivago (film)Frank FinlayOthello (1965 British Film)Ian BannenThe Flight Of The Phoenix (1965 Film)Robert Shaw (actor)A Man For All Seasons (1966 Film)James MasonGeorgy GirlJack WildOliver! (film)Daniel Massey (actor)Star!Anthony QuayleAnne Of The Thousand DaysJohn MillsRyan's DaughterJohn HousemanThe Paper Chase (film)Laurence OlivierMarathon Man (film)Peter FirthEquus (film)Alec GuinnessStar Wars (film)John HurtMidnight Express (film)Arthur (1981 Film)Ian HolmChariots Of FireThe VerdictGreystoke: The Legend Of Tarzan, Lord Of The ApesDenholm ElliottA Room With A ViewMichael CaineHannah And Her SistersSean ConneryThe Untouchables (film)Little DorritBen KingsleyBugsyJaye DavidsonThe Crying GameRalph FiennesSchindler's ListPete PostlethwaiteIn The Name Of The Father (film)Paul ScofieldQuiz Show (film)Tim RothRob Roy (1995 Film)Anthony HopkinsAmistad (film)The Cider House RulesJude LawThe Talented Mr. RipleyAlbert FinneyErin Brockovich (film)Jim BroadbentIris (film)Sexy BeastIan McKellenThe Lord Of The Rings: The Fellowship Of The RingClive OwenCloser (2004 Film)Tom WilkinsonMichael Clayton (film)Christian BaleThe FighterKenneth BranaghMy Week With MarilynThe Big Short (film)Tom HardyThe Revenant (2015 Film)Mark RylanceBridge Of Spies (film)Dev PatelLion (2016 Film)Academy Award For Best Supporting ActressMay WhittyNight Must Fall (1937 Film)Olivia De HavillandGone With The Wind (film)Judith AndersonRebecca (1940 Film)Margaret WycherlySergeant York (film)Mrs. MiniverGladys CooperNow, VoyagerThe Song Of Bernadette (film)Angela LansburyGaslight (1944 Film)The Picture Of Dorian GrayFlora RobsonSaratoga TrunkJean SimmonsHamlet (1948 Film)Elsa LanchesterCome To The StableWitness For The Prosecution (1957 Film)Wendy HillerSeparate TablesHermione BaddeleyRoom At The Top (1959 Film)Glynis JohnsThe SundownersMary UreSons And Lovers (1960 Film)The Manchurian Candidate (1962 Film)Margaret RutherfordThe V.I.P.s (film)Edith EvansTom Jones (1963 Film)Joyce RedmanMy Fair Lady (film)The Chalk GardenOthello (1965 British Film)Maggie SmithA Man For All Seasons (1966 Film)Vivien MerchantAlfie (1966 Film)Susannah YorkThey Shoot Horses, Don't They? (film)Margaret LeightonThe Go-Between (1971 Film)Vanessa RedgraveJulia (1977 Film)California Suite (film)Eva Le GallienneResurrection (1980 Film)Peggy AshcroftA Passage To India (film)A Room With A ViewJessica TandyFried Green TomatoesJoan PlowrightEnchanted April (1992 Film)Howards EndMiranda RichardsonDamage (1992 Film)Emma ThompsonIn The Name Of The Father (film)Rosemary HarrisTom & VivHelen MirrenThe Madness Of King GeorgeKate WinsletSense And Sensibility (film)Marianne Jean-BaptisteSecrets & Lies (film)Julianne MooreBoogie NightsMinnie DriverGood Will HuntingBrenda BlethynLittle Voice (film)Judi DenchShakespeare In LoveLynn RedgraveGods And Monsters (film)Samantha MortonSweet And LowdownChocolat (2000 Film)Julie WaltersBilly ElliotGosford ParkIris (film)The Hours (film)Catherine Zeta-JonesChicago (2002 Film)Sophie OkonedoHotel RwandaRachel WeiszThe Constant Gardener (film)Tilda SwintonMichael Clayton (film)Helena Bonham CarterThe King's SpeechJanet McTeerAlbert NobbsSally HawkinsBlue JasmineKeira KnightleyThe Imitation GameSteve Jobs (film)Naomie HarrisMoonlight (2016 Film)Lesley ManvillePhantom ThreadAcademy Award For Best DirectorFrank LloydDrag (film)Weary RiverThe Divine LadyCavalcade (1933 Film)Mutiny On The Bounty (1935 Film)Alfred HitchcockRebecca (1940 Film)Lifeboat (film)Spellbound (1945 Film)David LeanBrief EncounterGreat ExpectationsLaurence OlivierHamlet (1948 Film)Carol ReedThe Fallen Idol (film)The Third ManRear WindowSummertime (1955 Film)Michael Anderson (director)Around The World In 80 Days (1956 Film)The Bridge On The River KwaiJack ClaytonRoom At The Top (1959 Film)Jack CardiffSons And Lovers (1960 Film)Psycho (1960 Film)J. Lee ThompsonThe Guns Of Navarone (film)Lawrence Of Arabia (film)Tony RichardsonTom Jones (1963 Film)Robert Stevenson (director)Mary Poppins (film)Peter GlenvilleBecket (1964 Film)John SchlesingerDarling (1965 Film)Doctor Zhivago (film)Oliver! (film)Anthony HarveyThe Lion In Winter (1968 Film)Midnight CowboyKen RussellWomen In LoveSunday Bloody SundayJohn BoormanDeliveranceAlan ParkerMidnight Express (film)Peter YatesBreaking AwayHugh HudsonChariots Of FireRichard AttenboroughGandhi (film)The Dresser (1983 Film)A Passage To India (film)Roland JofféThe Killing Fields (film)The Mission (1986 Film)Hope And Glory (film)Adrian LyneFatal AttractionCharles CrichtonA Fish Called WandaMississippi BurningKenneth BranaghHenry V (1989 Film)Stephen FrearsThe Grifters (film)Ridley ScottThelma & LouiseMike FiggisLeaving Las VegasMichael RadfordIl PostinoMike LeighSecrets & Lies (film)Anthony MinghellaThe English Patient (film)Peter CattaneoThe Full MontyJohn Madden (director)Shakespeare In LoveSam MendesAmerican Beauty (1999 Film)Stephen DaldryBilly ElliotGladiator (2000 Film)Black Hawk Down (film)The Hours (film)Vera DrakeThe Queen (film)Paul GreengrassUnited 93 (film)Danny BoyleSlumdog MillionaireThe ReaderTom Hooper (director)The King's SpeechSteve McQueen (director)12 Years A Slave (film)Christopher NolanDunkirk (2017 Film)Academy Award For Best Assistant DirectorFred FoxUnited ArtistsEric G. StaceyLes Misérables (1935 Film)The Garden Of Allah (1936 Film)A Star Is Born (1937 Film)Academy Award For Writing (Adapted Screenplay)Victor HeermanLittle Women (1933 Film)Sarah Y. MasonIan DalrympleCecil Arthur LewisW. P. LipscombPygmalion (1938 Film)George Bernard ShawThe Citadel (film)Frank WeadR. C. SherriffClaudine WestEric MaschwitzGoodbye, Mr. Chips (1939 Film)Joan Harrison (screenwriter)Rebecca (1940 Film)Robert E. SherwoodJames Hilton (novelist)Arthur WimperisMrs. MiniverGeorge FroeschelRandom Harvest (film)George FroeschelRodney AcklandEmeric Pressburger49th Parallel (film)John Van DrutenGaslight (1944 Film)Walter ReischJohn L. BalderstonRaymond ChandlerDouble Indemnity (film)Raymond ChandlerScreenwriterBilly WilderAnthony Havelock-AllanDavid LeanRonald NeameBrief EncounterGreat Expectations (1946 Film)Graham GreeneThe Fallen Idol (film)John DightonRoger MacDougallAlexander MackendrickThe Man In The White SuitAlexander MackendrickIan McLellan HunterRoman HolidayEric AmblerThe Cruel Sea (1953 Film)Ivan MoffatGiant (1956 Film)Fred GuiolTerence RattiganJohn Gay (screenwriter)Separate Tables (film)Alec GuinnessThe Horse's Mouth (film)Neil Paterson (writer)Room At The Top (1959 Film)Gavin LambertT. E. B. ClarkeSons And Lovers (1960 Film)James KennawayTunes Of GloryRobert BoltLawrence Of Arabia (film)Michael Wilson (writer)John OsborneTom Jones (1963 Film)Peter George (author)Dr. StrangeloveStanley KubrickTerry SouthernDoctor Zhivago (film)A Man For All Seasons (1966 Film)Bill NaughtonAlfie (1966 Film)Vernon HarrisOliver! (film)Bridget BolandAnne Of The Thousand DaysLionel ChetwyndThe Apprenticeship Of Duddy Kravitz (film)Mordecai RichlerPaul DehnMurder On The Orient Express (1974 Film)David Butler (screenwriter)Voyage Of The DamnedSteve ShaganPeter ShafferEquus (film)I Never Promised You A Rose Garden (film)Lewis John CarlinoDennis PotterPennies From Heaven (1981 Film)Harold PinterThe French Lieutenant's Woman (film)Betrayal (1983 Film)Willy RussellEducating Rita (film)Ronald HarwoodThe Dresser (1983 Film)Ronald HarwoodAmadeus (film)A Passage To India (film)Bruce RobinsonThe Killing Fields (film)Ruth Prawer JhabvalaA Room With A View (1985 Film)Mark PeploeThe Last EmperorBernardo BertolucciJames DeardenFatal AttractionChristopher HamptonDangerous LiaisonsPeter Barnes (playwright)Enchanted April (1992 Film)Howards End (film)The Remains Of The Day (film)William Nicholson (writer)Shadowlands (1993 Film)Alan BennettThe Madness Of King GeorgeEmma ThompsonSense And Sensibility (film)Mike FiggisLeaving Las VegasMichael RadfordIl Postino: The PostmanAnna PavignanoFurio ScarpelliGiacomo ScarpelliMassimo TroisiKenneth BranaghHamlet (1996 Film)John Hodge (screenwriter)Trainspotting (film)Anthony MinghellaThe English Patient (film)The Talented Mr RipleyDavid Hare (playwright)The Hours (film)The Pianist (2002 Film)Jeffrey CaineThe Constant Gardener (film)Patrick MarberNotes On A ScandalSacha Baron CohenPeter BaynhamDan MazerBorat: Cultural Learnings Of America For Make Benefit Glorious Nation Of KazakhstanTodd PhillipsAtonement (film)The Diving Bell And The Butterfly (film)Simon BeaufoySlumdog MillionairePeter MorganFrost/Nixon (film)The ReaderNick HornbyAn EducationJesse ArmstrongSimon BlackwellTony Roche (writer)Armando IannucciIn The Loop (film)Danny Boyle127 HoursBridget O'ConnorPeter StraughanTinker Tailor Soldier Spy (film)Steve CooganJeff PopePhilomena (film)Brooklyn (film)Academy Award For Writing (Original Screenplay)Charlie ChaplinThe Great DictatorCharles Bennett (screenwriter)Joan Harrison (screenwriter)Foreign Correspondent (film)Michael PowellEmeric PressburgerOne Of Our Aircraft Is MissingNoël CowardIn Which We ServeMuriel BoxSydney BoxThe Seventh VeilRaymond ChandlerThe Blue DahliaMonsieur VerdouxT. E. B. ClarkePassport To PimlicoAlfred Hayes (writer)Paisan (film)Federico FelliniSergio AmideiMarcello PaglieroRoberto RosselliniThe Lavender Hill MobTerence RattiganThe Sound BarrierBryan ForbesRichard GregsonMichael Craig (actor)The Angry SilenceAlun OwenA Hard Day's Night (film)Frederic RaphaelDarling (1965 Film)Jack Davies (screenwriter)Ken AnnakinThose Magnificent Men In Their Flying MachinesEdward BondBlowupMichelangelo AntonioniTonino GuerraTwo For The Road (film)Peter UstinovHot MillionsIra Wallach (writer)Arthur C. Clarke2001: A Space Odyssey (film)Stanley KubrickPenelope GilliattSunday, Bloody SundayColin WellandChariots Of FireTrevor GriffithsReds (film)Warren BeattyTerry GilliamCharles McKeownTom StoppardBrazil (1985 Film)Terry GilliamHanif KureishiMy Beautiful LaundretteJohn CleeseCharles CrichtonA Fish Called WandaRichard CurtisFour Weddings And A FuneralMike LeighSecrets & Lies (film)Simon BeaufoyThe Full MontyShakespeare In LoveMarc NormanTopsy-TurvyLee Hall (playwright)Billy ElliotWilliam Nicholson (writer)Gladiator (2000 Film)David FranzoniJohn Logan (writer)Julian FellowesGosford ParkChristopher NolanJonathan NolanMemento (film)Steven KnightDirty Pretty Things (film)Vera DrakePeter MorganThe Queen (film)Jan PinkavaRatatouille (film)Martin McDonaghIn BrugesHappy-Go-LuckyAnother Year (film)InceptionDavid SeidlerThe King's SpeechHugo GuinnessThe Grand Budapest HotelWes AndersonMatt CharmanBridge Of Spies (film)Coen BrothersAlex GarlandEx Machina (film)Three Billboards Outside Ebbing, MissouriAcademy Award For Best StoryEmeric Pressburger49th Parallel (film)Shadow Of A DoubtCharles G. BoothThe House On 92nd StreetClemence DanePerfect Strangers (1945 Film)The Red Shoes (1948 Film)Alfred Hayes (writer)Teresa (1951 Film)Oscar MillardThe FrogmenJames Bernard (composer)Paul DehnSeven Days To NoonAcademy Award For Best PictureAlexander KordaThe Private Life Of Henry VIIIVictor SavilleThe Citadel (film)Goodbye, Mr. Chips (1939 Film)Charlie ChaplinThe Great DictatorAlfred HitchcockSuspicion (1941 Film)Michael Powell49th Parallel (film)Noël CowardIn Which We ServeLaurence OlivierHenry V (1944 Film)Anthony Havelock-AllanRonald NeameGreat Expectations (1946 Film)HamletEmeric PressburgerThe Red Shoes (1948 Film)John HousemanJulius Caesar (1953 Film)John And James WoolfRoom At The Top (1959 Film)Tony RichardsonTom Jones (1963 Film)Joseph JanniDarling (1965 Film)Lewis GilbertAlfie (1966 Film)Oliver! (film)John BrabourneRomeo And JulietJohn BoormanDeliveranceBarry SpikingsMichael DeeleyThe Deer HunterDavid PuttnamAlan Marshall (producer)Midnight Express (film)Peter YatesBreaking AwayChariots Of FireRichard AttenboroughGandhi (film)The Dresser (1983 Film)The Killing Fields (film)Richard B. GoodwinA Passage To India (film)The Mission (1986 Film)Jeremy ThomasThe Last EmperorHope And Glory (film)Norma HeymanDangerous LiaisonsHank MoonjeanStephen WoolleyThe Crying GameDuncan KenworthyFour Weddings And A FuneralJane Scott (film Producer)Shine (film)Simon Channing WilliamsSecrets & Lies (film)David ParfittShakespeare In LoveAlison OwenTim BevanEric FellnerElizabeth (film)Ian BryceSaving Private RyanSteven SpielbergMark GordonGary LevinsohnRobert Fox (producer)The Hours (film)Scott RudinGraham KingThe Aviator (2004 Film)Andy HarriesTracey SeawardChristine LanganThe Queen (film)The DepartedJoAnne SellarDaniel LupiThere Will Be BloodPaul Thomas AndersonPaul Webster (producer)Atonement (film)Frost/Nixon (film)Ron HowardBrian GrazerChristian ColsonSlumdog MillionaireAnthony MinghellaThe Reader (2008 Film)Sydney PollackDonna GigliottiRedmond MorrisAmanda PoseyAn EducationFinola DwyerThe Kids Are All Right (film)Gary GilbertJeff Levy-HinteJohn SmithsonDanny Boyle127 HoursChristopher NolanEmma ThomasInceptionGareth UnwinIain CanningThe King's SpeechEmile ShermanHugo (film)Martin ScorseseDebra HaywardCameron MackintoshLes Misérables (2012 Film)Steve McQueen (director)12 Years A Slave (film)Brad PittDavid HeymanGravity (film)Alfonso CuarónGabrielle TanaSteve CooganPhilomena (film)Selma (film)Oprah WinfreyThe Theory Of Everything (2014 Film)Anthony McCartenSimon KinbergRidley ScottMark HuffamThe Martian (film)Michael Schaefer (producer)Brooklyn (film)Finola DwyerLion (2016 Film)Darkest Hour (film)Douglas UrbanskiDunkirk (2017 Film)Phantom ThreadGraham BroadbentMartin McDonaghThree Billboards Outside Ebbing, MissouriAcademy Award For Best Foreign Language FilmPaul Turner (director)Hedd Wyn (film)Welsh LanguageEnglish LanguagePaul Morrison (director)Solomon And GaenorWelsh LanguageYiddishAcademy Award For Best Documentary (Feature)British Ministry Of InformationChristmas Under FireA Letter From Home (film)Listen To BritainThe White EagleDesert VictoryGovernment Of Great BritainThe True GloryPaul RothaThe World Is RichCrown Film UnitDaybreak In UdiNorman McLarenNeighbours (1952 Film)They Planted A StoneCastleton KnightA Queen Is CrownedWorld Wide Pictures (UK)Thursday's ChildrenAntarctic CrossingThorold DickinsonOverture (1958 Film)James Hill (British Director)GiuseppinaEdgar AnsteyThirty Million LettersThe Finest Hours (1964 Film)Patrick Carey (cinematographer)Yeats CountryThe Forth Road BridgePeter WatkinsThe War GameOisin (film)Pen DenshamLife Times NineDon't Mess With Bill (film)Nigel NobleClose Harmony (1981 Film)Japhet AsherSoldiers In HidingRobert Stone (director)Radio BikiniMichael CameriniHellfire: A Journey From HiroshimaMalcolm ClarkeYou Don't Have To DieBill GuttentagJon BlairAnne Frank RememberedKevin Macdonald (director)One Day In SeptemberArthur CohnSean WelchSpellbound (2002 Film)Jeffrey BlitzPrisoner Of ParadiseZana BriskiBorn Into BrothelsJames Marsh (director)Simon ChinnMan On WireBanksyJaimie D'CruzExit Through The Gift ShopLucy Walker (director)Waste Land (film)Tim HetheringtonRestrepo (film)Sebastian JungerThe Tsunami And The Cherry BlossomJoshua OppenheimerThe Act Of KillingSigne Byrge SørensenSearching For Sugar ManMalik BendjelloulNicholas ReedThe Lady In Number 6: Music Saved My LifeSara IshaqKarama Has No WallsOrlando Von EinsiedelJoanna NatasegaraVirunga (film)The Look Of SilenceSigne Byrge SørensenAsif KapadiaJames Gay-ReesAmy (2015 Film)Justin WilkesWhat Happened, Miss Simone?Liz GarbusAmy HobbyAdam BenzineClaude Lanzmann: Spectres Of The ShoahThe White Helmets (film)Stephen Ellis (producer)Watani: My HomelandMarcel MettelsiefenAcademy Award For Best Animated FeatureSteve BoxNick ParkWallace & Gromit: The Curse Of The Were-RabbitGil KenanMonster House (film)John Stevenson (director)Kung Fu PandaMark Osborne (filmmaker)Sam FellChris Butler (filmmaker)ParaNormanPeter LordThe Pirates! Band Of MisfitsMark Burton (writer)Richard StarzakShaun The Sheep MovieHugh WelchmanIvan MactaggartLoving VincentDorota KobielaAcademy Award For Best Animated Short FilmGerald PottertonMy Financial CareerGerald PottertonNorman McLarenChristmas Cracker (film)Norman McLarenGrant Munro (filmmaker)The Selfish Giant (1972 Film)Michael Mills (producer)Evolution (1971 Film)Michael Mills (producer)Bob GodfreyRichard Williams (animator)A Christmas Carol (1971 Film)Peter FoldesHunger (1974 Film)René JodoinBob GodfreyGreat (1975 Film)Special Delivery (1976 Film)John Weldon (animator)Zlatko GrgicDerek LambEvery Child (film)Dianne JacksonThe SnowmanCharade (1984 Film)Alison SnowdenGeorge And RosemaryMark Baker (animator)Nick ParkCreature ComfortsA Grand Day OutPaul Berry (animator)The Sandman (1991 Film)Peter LordAdam (1991 Film)Barry PurvesScreen PlayThe Wrong TrousersBob's BirthdayTim Watts (filmmaker)David StotenA Close ShaveWat's PigJoanna QuinnJan PinkavaGeri's GameHumdrumSuzie TempletonPeter And The Wolf (2006 Film)A Matter Of Loaf And DeathGrant OrchardSue GoffeA Morning StrollThe Bigger PictureImogen SuttonPrologue (film)Imogen SuttonSanjay PatelSanjay's Super TeamSanjay PatelNicole Paradis GrindleCara SpellerPear Cider And CigarettesRobert ValleyAcademy Award For Best Art DirectionLazare MeersonÀ Nous La LibertéDavid S. Hall (art Director)Wee Willie Winkie (film)William S. DarlingCharles D. HallMerrily We LiveUnited KingdomUnited StatesCaptain FuryJames BaseviWuthering Heights (1939 Film)The Westerner (film)Vincent KordaThe Thief Of Bagdad (1940 Film)Art DirectorThat Hamilton WomanJulia HeronJungle Book (1942 Film)Julia HeronThe Gang's All Here (1943 Film)Joseph C. WrightThomas LittleThe Song Of Bernadette (film)William S. DarlingThomas LittleHans Peters (art Director)The Picture Of Dorian Gray (1945 Film)Cedric GibbonsEdwin B. WillisJohn BonarHugh HuntJohn Bryan (art Director)Caesar And Cleopatra (film)Paul SheriffCarmen DillonHenry V (1944 Film)Wilfred ShingletonJohn Bryan (art Director)Great Expectations (1946 Film)Arthur Lawson (designer)The Red Shoes (1948 Film)Hein HeckrothRoger K. FurseHamlet (1948 Film)Jim MorahanWilliam KellnerMichael RelphSaraband For Dead LoversThe Red DanubeCedric GibbonsEdwin B. WillisHugh HuntMoulin Rouge (1952 Film)Marcel VertèsJohn Jarvis (set Decorator)Knights Of The Round Table (film)Alfred JungeKen AdamAround The World In 80 Days (1956 Film)James W. SullivanRoss J. DowdLust For Life (film)Cedric GibbonsE. Preston AmesEdwin B. WillisF. Keogh GleasonOliver MesselScott SlimonSuddenly, Last Summer (film)Thomas N. MorahanLionel CouchSons And Lovers (1960 Film)The Longest Day (film)Ted HaworthLéon BarsacqGabriel BéchirJohn BoxJohn StollLawrence Of Arabia (film)Dario SimoniElven WebbMaurice PellingCleopatra (1963 Film)Ralph BrintonTed MarshallJocelyn HerbertTom Jones (1963 Film)Josie MacAvinStephen GrimesThe Night Of The Iguana (film)Cecil BeatonMy Fair Lady (film)Gene Allen (art Director)George James HopkinsMaurice Carter (film Designer)Becket (1964 Film)Elliot ScottThe Americanization Of EmilyGeorge Davis (art Director)Henry GraceRobert R. BentonThe Spy Who Came In From The Cold (film)Hal PereiraTambi LarsenJosie MacAvinThe Greatest Story Ever ToldRichard Day (art Director)William CreberRay MoyerFred M. MacLeanNorman RockettTerence MarshDoctor Zhivago (film)Dario SimoniJohn SturtevantThe Sand Pebbles (film)Boris LevenWalter M. ScottWilliam KiernanThe Taming Of The Shrew (1967 Film)Vernon DixonKen MugglestonOliver! (film)Ernest ArcherAnthony MastersHarry Lange (film Designer)2001: A Space Odyssey (film)Anne Of The Thousand DaysPamela CornellScrooge (1970 Film)Peter Howitt (set Decorator)Mary, Queen Of Scots (1971 Film)Robert CartwrightPeter EllenshawBedknobs And BroomsticksJohn B. MansbridgeEmile KuriHal GausmanJack MaxstedNicholas And AlexandraGil ParrondoMichael StringerPeter LamontFiddler On The Roof (film)Robert F. BoyleDonald M. AshtonGeoffrey DrakeWilliam Hutchinson (art Director)John GraysmarkPeter James (set Decorator)Young WinstonRobert W. LaingTravels With My Aunt (film)Gil ParrondoThe Way We WereWilliam KiernanThe Island At The Top Of The WorldJohn B. MansbridgeWalter H. TylerAl RoelofsHal GausmanRoy Walker (production Designer)Barry LyndonTony InglisThe Man Who Would Be King (film)Alexander TraunerNorman ReynoldsThe Incredible SarahJohn Barry (set Designer)Roger Christian (filmmaker)Leslie DilleyStar Wars (film)Hugh ScaifeThe Spy Who Loved Me (film)Tony WaltonThe Wiz (film)Philip RosenbergEdward Stewart (set Decorator)Robert DrumhellerAll That Jazz (film)Philip RosenbergEdward Stewart (set Decorator)Gary BrinkMichael Seymour (production Designer)Ian WhittakerAlien (film)Alan TomkinsMichael D. FordThe Empire Strikes BackStuart CraigThe Elephant Man (film)Robert CartwrightJack Stephens (set Decorator)Tess (film)Pierre GuffroyJohn GraysmarkTony ReadingRagtime (film)Patrizia Von BrandensteinGeorge DeTitta Sr.George DeTitta, Jr.Michael SeirtonReds (film)Richard SylbertAssheton GortonAnn MolloThe French Lieutenant's Woman (film)Raiders Of The Lost ArkGandhi (film)Tim Hutchinson (production Designer)Harry CordwellVictor/VictoriaRodger MausWilliam Craig SmithGeoffrey KirklandThe Right Stuff (film)Richard Lawrence (art Director)W. Stewart CampbellPeter R. RomeroJim PoynterGeorge R. NelsonLeslie TomkinsTessa DaviesYentl (film)Fred HoleReturn Of The JediJames L. SchoppeA Passage To India (film)Norman GarwoodMaggie GrayBrazil (1985 Film)Out Of Africa (film)Josie MacAvinBrian Ackland-SnowBrian SavegarA Room With A View (1986 Film)Gianni QuarantaElio AltamuraCrispian SallisAliens (film)The Mission (1986 Film)Empire Of The Sun (film)Anthony D. G. PrattJoanne WoollardHope And Glory (film)Dangerous LiaisonsGérard JamesWho Framed Roger RabbitGlory (1989 Film)Garrett LewisCrispian SallisDriving Miss DaisyBruno RubeoThe AbyssAnne KuljianAnton FurstPeter Young (set Decorator)Batman (1989 Film)Hook (film)Garrett LewisChaplin (film)Chris A. ButlerHowards End (film)Luciana ArrighiThe Remains Of The Day (film)Luciana ArrighiAddams Family ValuesMarvin MarchCarolyn ScottThe Madness Of King GeorgeBrian Morris (art Director)Evita (1996 Film)Stephenie McMillanThe English Patient (film)Titanic (1997 Film)Martin ChildsShakespeare In LoveElizabeth (film)John MyhreEve StewartTopsy-TurvyThe Talented Mr. Ripley (film)Bruno CesariAnna And The KingLuciana ArrighiSleepy Hollow (film)Gladiator (2000 Film)Arthur MaxQuillsHarry Potter And The Philosopher's Stone (film)Anna PinnockGosford ParkAlan Lee (illustrator)The Lord Of The Rings: The Two TowersGrant MajorDan HennahThe Lord Of The Rings: The Return Of The KingGrant MajorDan HennahGemma JacksonFinding Neverland (film)Trisha EdwardsThe Phantom Of The Opera (2004 Film)Celia BobakHarry Potter And The Goblet Of Fire (film)Sarah GreenwoodKatie SpencerPride And Prejudice (2005 Film)The Golden Compass (film)Dennis GassnerNathan CrowleyThe Prestige (film)Julie OchipintiAtonement (film)The Dark Knight (film)Peter LandoSherlock Holmes (2009 Film)The Young VictoriaPatrice VermetteJudy Farr (set Decorator)The King's SpeechHarry Potter And The Deathly Hallows Part 1Guy Hendrix DyasInceptionHarry Potter And The Deathly Hallows – Part 2Life Of Pi (film)Anna Lynch-RobinsonLes Misérables (2012 Film)Anna Karenina (2012 Film)Andy Nicholson (production Designer)Gravity (film)Rosie GoodwinInterstellar (film)Gary FettisThe Grand Budapest HotelAdam StockhausenInto The Woods (film)Dennis GassnerThe Imitation GameMr. TurnerMichael StandishThe Danish Girl (film)Fantastic Beasts And Where To Find Them (film)Passengers (2016 Film)Gene SerdenaBeauty And The Beast (2017 Film)Darkest Hour (film)Dunkirk (2017 Film)Academy Award For Best CinematographyCharles RosherSunrise: A Song Of Two HumansKarl StrussThe Affairs Of CelliniKismet (1944 Film)The Yearling (film)Leonard Smith (cinematographer)Arthur ArlingJack CardiffBlack NarcissusGuy Green (director)Great Expectations (1946 Film)Annie Get Your Gun (film)Show Boat (1951 Film)Freddie YoungIvanhoe (1952 Film)War And Peace (1956 Film)Jack HildyardThe Bridge On The River KwaiFreddie FrancisSons And Lovers (1960 Film)Fanny (1961 Film)Lawrence Of Arabia (film)Geoffrey UnsworthBecket (1964 Film)Walter LassallyZorba The Greek (film)Doctor Zhivago (film)Ted MooreA Man For All Seasons (1966 Film)Kenneth HigginsGeorgy GirlOswald MorrisOliver! (film)Arthur IbbetsonAnne Of The Thousand DaysBilly Williams (cinematographer)Women In Love (film)Ryan's DaughterNicholas And AlexandraFiddler On The Roof (film)Douglas SlocombeTravels With My Aunt (film)Cabaret (1972 Film)Murder On The Orient Express (1974 Film)John AlcottBarry LyndonJulia (1977 Film)The Wiz (film)Tess (film)List Of Posthumous Academy Award Winners And NomineesRaiders Of The Lost ArkAlex Thomson (cinematographer)Excalibur (film)On Golden Pond (1981 Film)Ronnie TaylorGandhi (film)Ernest DayA Passage To India (film)Chris MengesThe Killing Fields (film)David Watkin (cinematographer)Out Of Africa (film)Tony Pierce-RobertsA Room With A View (1985 Film)The Mission (1986 Film)Peter BiziouMississippi BurningGlory (1989 Film)Adrian BiddleThelma & LouiseHowards End (film)Stuart DryburghThe PianoRoger DeakinsThe Shawshank RedemptionMichael CoulterSense And Sensibility (film)Fargo (film)Michael Collins (film)Kundun (film)Remi AdefarasinElizabeth (film)Richard GreatrexShakespeare In LoveRoger Pratt (cinematographer)The End Of The Affair (1999 Film)O Brother, Where Art Thou?John Mathieson (cinematographer)Gladiator (2000 Film)The Man Who Wasn't There (2001 Film)The Phantom Of The Opera (2004 Film)Dick Pope (cinematographer)The Illusionist (2006 Film)Seamus McGarveyAtonement (film)The Assassination Of Jesse James By The Coward Robert FordNo Country For Old Men (film)The Reader (2008 Film)Anthony Dod MantleSlumdog MillionaireBarry AckroydThe Hurt LockerTrue Grit (2010 Film)Danny Cohen (cinematographer)The King's SpeechAnna Karenina (2012 Film)SkyfallPrisoners (2013 Film)Mr. Turner (film)Unbroken (film)Sicario (2015 Film)Blade Runner 2049Academy Award For Best Film EditingCharles FrendGoodbye, Mr. Chips (1939 Film)Owen MarksCasablanca (film)Janie (1944 Film)Arthur HiltonThe Killers (1946 Film)Fergus McDonellOdd Man OutReginald MillsThe Red Shoes (1948 Film)Ralph KemplenMoulin Rouge (1952 Film)Peter Taylor (editor)The Bridge On The River KwaiAlan OsbistonThe Guns Of Navarone (film)Anne V. CoatesLawrence Of Arabia (film)Becket (1964 Film)Norman SavageDoctor Zhivago (film)Oliver! (film)Bill Butler (film Editor)A Clockwork Orange (film)Tom PriestleyDeliveranceThe Day Of The Jackal (film)Russell Lloyd (film Editor)The Man Who Would Be King (film)Julia (1977 Film)Walter MurchGerry HamblingMidnight Express (film)Stuart BairdSuperman (1978 Film)The Elephant Man (film)Terry RawlingsChariots Of FireJohn Bloom (film Editor)The French Lieutenant's Woman (film)Gandhi (film)David LeanA Passage To India (film)Jim Clark (film Editor)The Killing Fields (film)Henry Richardson (film Editor)Runaway Train (film)Thom NobleWitness (1985 Film)A Chorus Line (film)Claire SimpsonPlatoon (film)Ray LovejoyAliens (film)The Mission (1986 Film)Gorillas In The MistMississippi BurningThe Commitments (film)Thelma & LouiseRobert Leighton (film Editor)A Few Good MenIn The Line Of FireIn The Name Of The Father (film)Evita (1996 Film)Peter HonessL.A. Confidential (film)David Gamble (film Editor)Shakespeare In LoveOut Of SightTariq Anwar (film Editor)Christopher GreenburyAmerican Beauty (1999 Film)Martin Walsh (film Editor)Chicago (2002 Film)Peter Boyle (film Editor)The Hours (film)The Constant Gardener (film)Clare DouglasUnited 93 (film)Chris DickensSlumdog MillionaireJon Harris (director)127 HoursThe King's SpeechMark SangerGravity (film)Alfonso CuarónJoe Walker (editor)12 Years A Slave (film)Barney PillingThe Grand Budapest HotelArrival (film)Jake Roberts (editor)Hell Or High Water (film)Three Billboards Outside Ebbing, MissouriAcademy Award For Best SoundA. W. WatkinsGoodbye, Mr. Chips (1939 Film)Cyril CrowhurstLondon FilmsThe Sound BarrierPinewood StudiosThe Card (1952 Film)A. W. WatkinsKnights Of The Round Table (film)Libel (film)John Cox (sound Engineer)The Guns Of Navarone (film)Lawrence Of Arabia (film)Becket (1964 Film)Doctor Zhivago (film)Franklin MiltonShepperton StudiosOliver! (film)John Aldred (sound Engineer)Anne Of The Thousand DaysGordon McCallumJohn BramallRyan's DaughterJohn W. MitchellDiamonds Are Forever (film)Al OvertonDavid HildyardFiddler On The Roof (film)Bob Jones (sound Engineer)Mary, Queen Of Scots (1971 Film)Cabaret (1972 Film)Robert KnudsonRoy CharmanThe Wind And The LionHarry W. TetrickAaron RochinWilliam McCaugheyGraham V. HartstoneNicolas Le MessurierSuperman (1978 Film)Peter Sutton (sound Engineer)The Empire Strikes BackBill VarneySteve MaslowGregg LandakerSimon KayeReds (film)Dick VorisekTom FleischmanRaiders Of The Lost ArkBill VarneySteve MaslowGregg LandakerTrevor PykeGerry HumphreysRobin O'DonoghueJonathan BatesGandhi (film)Tony DaweReturn Of The JediBen BurttGary SummersRandy ThomJohn W. MitchellMichael A. CarterA Passage To India (film)A Chorus Line (film)Donald O. MitchellMichael MinklerChris Newman (sound Engineer)Peter HandfordOut Of Africa (film)Larry StensvoldGary Alexander (sound Engineer)Chris Jenkins (sound Engineer)Platoon (film)John Wilkinson (sound Engineer)Richard Rogers (sound Engineer)Charles GrenzbachAliens (film)Bill Rowe (sound Engineer)Ivan SharrockThe Last EmperorEmpire Of The Sun (film)Robert KnudsonDon DigirolamoJohn Boyd (sound Engineer)Who Framed Roger RabbitAndy Nelson (sound Engineer)Gorillas In The MistBrian Saunders (sound Engineer)Indiana Jones And The Last CrusadeBen BurttGary SummersShawn Murphy (sound Engineer)The Last Of The Mohicans (1992 Film)Chris Jenkins (sound Engineer)Doug HemphillMark Smith (sound Engineer)Schindler's ListSteve PedersonScott MillanRon JudkinsPaul Massey (sound Engineer)Chris David (sound Engineer)Legends Of The FallDavid E. Campbell (sound Engineer)Douglas GantonBrian Simmons (sound Engineer)BraveheartScott MillanAnna BehlmerKen WestonEvita (1996 Film)Anna BehlmerAir Force One (film)Rick KlineDoug HemphillKeith A. WesterL.A. Confidential (film)Anna BehlmerKirk FrancisSaving Private RyanGary RydstromGary SummersRon JudkinsThe Thin Red Line (1998 Film)Anna BehlmerPaul BrincatPeter Glossop (sound Engineer)Shakespeare In LoveDominic LesterJohn MidgleyStar Wars: Episode I – The Phantom MenaceGary RydstromTom Johnson (sound Engineer)Shawn Murphy (sound Engineer)The Insider (film)Doug HemphillLee OrloffChris MunroThe Mummy (1999 Film)Leslie ShatzChris Carpenter (sound Engineer)Rick KlineGladiator (2000 Film)Bob BeemerScott MillanU-571 (film)Steve MaslowGregg LandakerRick KlineMoulin Rouge!Anna BehlmerRoger SavageGuntis SicsBlack Hawk Down (film)Michael MinklerMyron NettingaGangs Of New YorkTom FleischmanEugene GeartyMaster And Commander: The Far Side Of The WorldDoug HemphillArt RochesterThe Last SamuraiAnna BehlmerJeff WexlerSeabiscuit (film)Anna BehlmerTod A. MaitlandWar Of The Worlds (2005 Film)Anna BehlmerRon JudkinsWalk The LineDoug HemphillPeter KurlandPirates Of The Caribbean: Dead Man's ChestChristopher BoyesLee OrloffBlood Diamond (film)Anna Behlmer3:10 To Yuma (2007 Film)David Giammarco (sound Engineer)Jim StuebeIan TappRichard PrykeSlumdog MillionaireResul PookuttyRay Beckett (sound Engineer)The Hurt LockerPaul N. J. OttossonAvatar (2009)Christopher BoyesTony Johnson (sound Engineer)Gary SummersStar Trek (2009 Film)Anna BehlmerPeter J. DevlinPaul HamblinThe King's SpeechMartin Jensen (sound Engineer)Hugo (film)Tom FleischmanStuart Wilson (sound Engineer)War Horse (film)Gary RydstromTom Johnson (sound Engineer)Mark Paterson (sound Engineer)Simon Hayes (sound Engineer)Les Misérables (2012 Film)Lincoln (film)Gary RydstromRon JudkinsSkyfallScott MillanGreg P. RussellMark Taylor (sound Engineer)Captain Phillips (film)Chris BurdonMike Prestwood SmithChristopher BensteadGravity (film)Skip LievsayNiv AdiriBen WilkinsWhiplash (2014 Film)Craig MannThomas Curley (sound Engineer)Bridge Of Spies (film)Gary RydstromDrew KuninThe Martian (film)Mac RuthStar Wars: The Force AwakensChristopher ScarabosioLa La Land (film)Ai-Ling LeeRogue OneDavid Parker (sound Engineer)Christopher ScarabosioStar Wars: The Last JediDavid Parker (sound Engineer)Michael SemanickRen KlyceJulian SlaterTim CavaginBaby DriverMary H. EllisAcademy Award For Best Sound EditingNorman WanstallGoldfinger (film)Gordon DanielGrand Prix (1966 Film)John PoynerThe Dirty DozenDon SharpeAliens (film)Glenn FreemantleTom Sayers (sound Editor)Slumdog MillionaireGravity (film)Oliver TarneyCaptain Phillips (film)The Martian (film)Jason CanovasThe Hobbit: The Battle Of The Five ArmiesBrent BurgeTheo GreenBlade Runner 2049Mark ManginiJulian SlaterBaby DriverAlex Gibson (sound Editor)Dunkirk (2017 Film)Richard King (sound Designer)Academy Award For Best Costume DesignRoger K. FurseHamlet (1948 Film)Michael Whittaker (costume Designer)The Black RoseArlington VallesThat Forsyte WomanWalter PlunkettMargaret FurseThe MudlarkEdward Stevenson (costume Designer)Beatrice DawsonThe Pickwick Papers (1952 Film)Cecil BeatonGigi (1958 Film)Elizabeth HaffendenBen-Hur (1959 Film)Spartacus (film)Bill Thomas (costume Designer)Tony WaltonMary Poppins (film)My Fair Lady (film)Becket (1964 Film)Julie Harris (costume Designer)Darling (1965 Film)Phyllis DaltonDoctor Zhivago (film)Jocelyn RickardsMorgan – A Suitable Case For TreatmentJoan BridgeA Man For All Seasons (1966 Film)Anne Of The Thousand DaysScrooge (1970 Film)Mary, Queen Of Scots (1971 Film)Yvonne BlakeNicholas And AlexandraAntonio Castillo (costume Designer)Anthony Powell (designer)Travels With My AuntAnthony MendlesonYoung WinstonMurder On The Orient Express (1974 Film)John Furniss (costume Designer)Daisy Miller (film)The Four Musketeers (film)Ron TalskyAlan Barrett (costume Designer)The Seven-Per-Cent Solution (film)The Incredible SarahJohn MolloStar Wars (film)The Wiz (film)Death On The NileJudy MoorcroftThe Europeans (film)Shirley Ann RussellAgatha (film)Tess (film)Tom RandThe French Lieutenant's Woman (film)Reds (film)Gandhi (film)A Passage To India (film)Jenny BeavanJohn Bright (costume Designer)The Bostonians (film)A Room With A View (1986 Film)Maurice (film)Bob RingwoodEmpire Of The Sun (film)James AchesonThe Last EmperorDangerous LiaisonsHenry V (1944 Film)Ruth Myers (costume Designer)The Addams Family (film)Sheena NapierEnchanted April (1992 Film)Howards End (film)The Remains Of The Day (film)Sandy Powell (costume Designer)Orlando (film)Restoration (1995 Film)Shuna HarwoodRichard III (1995 Film)Sense And Sensibility (film)Emma (1996 Theatrical Film)Alexandra ByrneHamlet (1996 Film)The Wings Of The DoveShakespeare In LoveVelvet GoldmineElizabeth (film)Anna And The KingJanty YatesGladiator (2000 Film)Gosford ParkGangs Of New YorkThe Aviator (2004 Film)Troy (film)Finding Neverland (film)Jacqueline DurranPride & Prejudice (2005 Film)Mrs Henderson PresentsMarit AllenLa Vie En Rose (film)Atonement (film)Elizabeth: The Golden AgeMichael O'Connor (costume Designer)The Duchess (film)The Young VictoriaThe King's SpeechThe Tempest (2010 Film)Hugo (film)Jane Eyre (2011 Film)Anna Karenina (2012 Film)Joanna JohnstonLincoln (film)The Invisible Woman (2013 Film)Mr. Turner (film)Carol (film)Cinderella (2015 Film)Mad Max: Fury RoadAllied (2016 Film)Darkest Hour (film)Beauty And The Beast (2017 Film)Academy Award For Best Makeup And HairstylingSarah MonzaniQuest For Fire (film)Tom Smith (make-up Artist)Gandhi (film)Paul EngelenGreystoke: The Legend Of Tarzan, Lord Of The ApesRick BakerMary Shelley's Frankenstein (film)Carol HemmingPeter Frampton (make-up Artist)Lois BurwellBraveheartPaul PattisonTina EarnshawTitanic (1997 Film)Greg CannomSimon Thompson (make-up Artist)Lisa WestcottMrs BrownShakespeare In LoveConor O'Sullivan (make-up Artist)Saving Private RyanDaniel C. StriepekeJenny ShircoreElizabeth (film)Christine BlundellTopsy-TurvyTrefor ProudPeter King (make-up Artist)The Lord Of The Rings: The Return Of The KingRichard Taylor (filmmaker)Martin Samuel (make-up Artist)Pirates Of The Caribbean: The Curse Of The Black PearlVe NeillDave ElseyStar Wars: Episode III – Revenge Of The SithNikki GooleyJan ArchibaldLa Vie En Rose (film)Didier LavergnePirates Of The Caribbean: At World's EndVe NeillThe Dark Knight (film)John Caglione Jr.The Young VictoriaJon Henry GordonThe Wolfman (2010 Film)Rick BakerNick DudmanHarry Potter And The Deathly Hallows – Part 2Mark CoulierThe Iron Lady (film)J. Roy HellandJulie DartnellLes Misérables (2012 Film)The Hobbit: An Unexpected JourneyRick FindlaterTami LaneHitchcock (film)Frances HannonThe Grand Budapest HotelDavid White (makeup Artist)Guardians Of The Galaxy (film)Siân GriggThe Revenant (2015 Film)Duncan JarmanRobert PandiniAlessandro BertolazziSuicide Squad (film)Giorgio GregoriniChristopher Nelson (makeup Artist)David MalinowskiLucy SibbickDarkest Hour (film)Kazuhiro TsujiDaniel Phillips (make-up Artist)Lou SheppardVictoria & AbdulAcademy Award For Best Original ScoreW. Franke HarlingStagecoach (1939 Film)Richard HagemanJohn LeipoldLeo ShukenAnthony Collins (composer)Nurse Edith CavellIrene (1940 Film)Sunny (1941 Film)Oliver WallaceDumboFrank ChurchillVictory Through Air PowerPaul Smith (film And Television Composer)Edward H. PlumbThree Russian GirlsWilliam WaltonHenry V (1944 Film)Brian EasdaleThe Red Shoes (1948 Film)Hamlet (1948 Film)Cinderella (1950 Film)Paul Smith (film And Television Composer)Adolph DeutschAnnie Get Your Gun (film)Roger EdensShow Boat (1951 Film)Conrad SalingerAlice In Wonderland (1951 Film)The Band WagonSeven Brides For Seven BrothersSaul ChaplinOklahoma! (1955 Film)Robert Russell BennettCyril J. MockridgeGuys And Dolls (film)Malcolm ArnoldThe Bridge On The River KwaiWhite Wilderness (film)John AddisonTom Jones (1963 Film)George MartinA Hard Day's Night (film)John Barry (composer)Born FreeKen ThorneA Funny Thing Happened On The Way To The Forum (film)Richard Rodney BennettFar From The Madding Crowd (1967 Film)Leslie BricusseDoctor Dolittle (film)The Lion In Winter (1968 Film)Goodbye, Mr. Chips (1969 Film)John WilliamsThe BeatlesLet It Be (film)Ian Fraser (composer)Scrooge (1970 Film)Herbert W. SpencerFrank CordellCromwell (film)Mary, Queen Of Scots (1971 Film)Nicholas And AlexandraPeter Maxwell DaviesPeter GreenwellThe Boy Friend (1971 Film)Anthony NewleyWilly Wonka & The Chocolate FactoryWalter ScharfSleuth (1972 Film)Charlie ChaplinLimelight (1952 Film)Raymond RaschLarry RussellJohn Cameron (musician)A Touch Of Class (film)Andrew Lloyd WebberJesus Christ Superstar (film)André PrevinHerbert W. SpencerMurder On The Orient Express (1974 Film)Angela MorleyThe Little Prince (1974 Film)Alan Jay LernerFrederick LoeweDouglas GamleyPete TownshendTommy (1975 Film)The Slipper And The RoseSherman BrothersVictor VictoriaHenry ManciniGeorge FentonGandhi (film)Rod TempertonThe Color Purple (film)Quincy JonesCaiphus SemenyaAndrae CrouchChris BoardmanJorge CalandrelliFred SteinerJack Hayes (composer)Jerry HeyRandy KerberOut Of Africa (film)David ByrneThe Last EmperorCry FreedomDangerous LiaisonsDances With WolvesThe Fisher KingChaplin (film)Patrick DoyleSense And Sensibility (film)Rachel PortmanEmma (1996 Theatrical Film)Hamlet (1996 Film)Anne DudleyThe Full MontyStephen WarbeckShakespeare In LoveThe Cider House Rules (film)Chocolat (2000 Film)Atticus RossThe Social NetworkTrent ReznorJohn Powell (composer)How To Train Your Dragon (film)Steven Price (composer)Gravity (film)Gary YershonMr. Turner (film)Mica LeviJackie (2016 Film)Jonny GreenwoodPhantom ThreadAcademy Award For Best Original SongJule StyneHit Parade Of 1941Jule StyneWalter BullockYouth On ParadeSammy CahnHit Parade Of 1943Harold AdamsonFollow The BoysSammy CahnAnchors Aweigh (film)Sammy CahnTonight And Every NightSammy CahnJack Brooks (lyricist)Canyon PassageHoagy CarmichaelRomance On The High SeasSammy CahnIt's A Great FeelingSammy CahnSon Of PalefaceThe CaddyHarry WarrenThree Coins In The Fountain (film)Sammy CahnNorman NewellMondo CaneRiz OrtolaniNino OlivieroJohn Barry (composer)Don Black (lyricist)Born FreeTom SpringfieldJim DaleGeorgy GirlLeslie BricusseDoctor Dolittle (film)Funny Girl (film)Bob MerrillTrue Grit (1969 Film)Elmer BernsteinScrooge (1970 Film)Ben (film)Walter ScharfPaul McCartneyLive And Let Die (film)Linda McCartneyBetty BoxBenji (1974 Film)Euel BoxThe Pink Panther Strikes AgainHenry ManciniKeith ForseyFlashdanceFlashdance... What A FeelingGiorgio MoroderIrene CaraPhil CollinsAgainst All Odds (1984 Film)Rod TempertonThe Color Purple (film)Miss Celie's BluesQuincy JonesLionel RichieThat's Life! (film)Henry ManciniGeorge FentonCry FreedomJonas GwangwaBeverly Hills Cop IIHarold FaltermeyerBob SegerAlbert HammondMannequin (1987 Film)Diane WarrenBuster (film)Lamont DozierHome AloneJohn WilliamsHook (film)John WilliamsRobert John "Mutt" LangeRobin Hood: Prince Of ThievesMichael KamenBryan AdamsTim RiceAladdin (1992 Disney Film)Alan MenkenElton JohnThe Lion KingDon Juan DeMarcoMichael KamenBryan AdamsThe Mirror Has Two FacesBarbra StreisandMarvin HamlischBryan AdamsAndrew Lloyd WebberEvita (1996 Film)Tarzan (1999 Film)Sting (musician)David Hartley (musician)The Emperor's New GrooveKate & LeopoldVanilla SkyAdam ClaytonThe EdgeGangs Of New YorkBonoLarry Mullen, Jr.Annie LennoxThe Lord Of The Rings: The Return Of The KingInto The West (song)Fran WalshHoward ShoreElvis CostelloCold Mountain (film)T-Bone BurnettCharles Hart (lyricist)The Phantom Of The Opera (2004 Film)M.I.A. (artist)Slumdog MillionaireA. R. RahmanPeter GabrielWALL-EThomas NewmanDido (singer)Rollo Armstrong127 HoursIf I RiseA. R. RahmanAdelePaul EpworthSkyfallSkyfall (Adele Song)Herbert KretzmerLes Misérables (2012 Film)Alain BoublilClaude-Michel SchönbergMandela: Long Walk To FreedomAntony HegartyRacing ExtinctionJ. RalphJimmy NapesSam Smith (singer)Spectre (2015 Film)Writing's On The Wall (Sam Smith Song)Jim: The James Foley StoryJ. RalphVisual EffectsR. T. LaytonThe Long Voyage HomeRay BingerThomas T. MoultonRonald NeameC. C. StevensOne Of Our Aircraft Is MissingTom Howard (special Effects)Blithe Spirit (film)The Dam Busters (film)Tom Thumb (film)Bill WarringtonChris GreenhamThe Guns Of Navarone (film)Eustace LycettThe Absent-Minded ProfessorRobert A. MatteyPeter EllenshawMary Poppins (film)Hamilton LuskeJohn StearsThunderball (film)Albert WhitlockTobruk (1967 Film)Alan MaleyBedknobs And BroomsticksDanny Lee (special Effects Artist)Earthquake (film)Glen Robinson (visual Effects)The Hindenburg (film)Glen Robinson (visual Effects)Star Wars (film)John DykstraRichard EdlundGrant McCuneRobert BlalackDerek MeddingsLes BowieColin ChilversDenys CoopSuperman (1978 Film)Brian Johnson (special Effects)Nick AllderDennis AylingAlien (film)Carlo RambaldiMoonraker (film)The Black HoleArt CruickshankDanny Lee (special Effects Artist)Harrison EllenshawThe Empire Strikes BackRichard EdlundDennis MurenBruce NicholsonDragonslayerDennis MurenPhil TippettKen RalstonKit WestRaiders Of The Lost ArkRichard EdlundBruce NicholsonJoe JohnstonYoung Sherlock HolmesDennis MurenDavid W. AllenJohn Richardson (special Effects Designer)Aliens (film)Richard Williams (animator)Who Framed Roger RabbitKen RalstonGeorge Gibbs (special Effects Artist)Cliffhanger (film)John Bruno (Special Effects Artist)Neal ScanlanBabe (film)Scott E. AndersonCharles Gibson (special Effects Artist)Neal ScanlanJohn Cox (special Effects Artist)DragonheartScott SquiresPhil TippettJames StrausStarship Troopers (film)Phil TippettScott E. AndersonAlec GillisNicholas Brooks (special Effects Artist)What Dreams May Come (film)Joel HynekKevin Mack (special Effects Artist)Jon ThumThe MatrixJohn GaetaJanek SirrsSteve CourtleyTim Burke (visual Effects Supervisor)Neil CorbouldRob Harvey (special Effects Artist)Gladiator (2000 Film)John Nelson (visual Effects Artist)Roger GuyettHarry Potter And The Prisoner Of Azkaban (film)Bill George (visual Effects Supervisor)Superman ReturnsMark StetsonChris CorbouldTim WebberNick Davis (visual Effects Supervisor)Paul Franklin (visual Effects Supervisor)The Dark Knight (film)Paul Kavanagh (visual Effects Artist)Star Trek (2009 Film)Burt DaltonRussell EarlHarry Potter And The Deathly Hallows - Part 1Andrew LockleyPeter BebbInceptionJoss WilliamsHugo (film)Rob LegatoBen GrossmannAlex HenningDavid VickeryHarry Potter And The Deathly Hallows: Part 2Snow White And The HuntsmanCedric Nicolas-TroyanCharley HenleyRichard StammersMartin Hill (visual Effects Artist)Prometheus (2012 Film)Roger GuyettStar Trek Into DarknessPatrick TubachBen GrossmannBurt DaltonChristopher TownsendIron Man 3Guy Williams (visual Effects)Erik NashDan SudickChris Lawrence (visual Effects)Gravity (film)Andrew LockleyInterstellar (film)Jonathan FawknerPaul CorbouldGuardians Of The Galaxy (film)Stephane CerettiNicolas AithadiX-Men: Days Of Future PastTim CrosbieCameron WaldbauerThe Martian (film)Anders LanglandsSteven WarnerStar Wars: The Force AwakensMark Williams ArdingtonSara BennettAndrew WhitehurstPaul Norris (visual Effects)Ex Machina (film)Tom Wood (visual Effects)Andy Williams (visual Effects)Mad Max: Fury RoadAndrew Jackson (visual Effects)Dan OliverRogue OneJohn KnollMohen LeoHal HickelRichard BluffDoctor Strange (2016 Film)Stephane CerettiOliver Jones (visual Effects Artist)Kubo And The Two StringsSteve Emerson (visual Effects Artist)Brian McLean (visual Effects Artist)Brad SchiffGuardians Of The Galaxy Vol. 2Star Wars: The Last JediAcademy Award For Live Action Short FilmGaumont BritishWings Over EverestLondon FilmsBridge Of TimeCrown Film UnitNorman McLarenNeighbours (1952 Film)George K. ArthurThe Bespoke OvercoatA Chairy TaleJourney Into SpringPeter SellersThe Running, Jumping And Standing-Still FilmJames Hill (British Director)The Home Made CarChristopher MilesEdgar AnsteySnow (1963 Short Film)Wild WingsDerek Williams (filmmaker)Julian ChagrinAndrew BirkinSredni Vashtar (film)Ian EmesJonathan TammuzPeter CattaneoBarnaby ThompsonDear RosieKenneth BranaghSwan SongChristian Taylor (screenwriter)Peter CapaldiFranz Kafka's It's A Wonderful LifeTrevor (film)Luke CresswellSteve McNicholasAndrea ArnoldWasp (film)Martin McDonaghSix Shooter (film)Sean EllisCashback (film)Daniel Barber (director)Mark Gill (film Maker)Baldwin LiThe Voorman ProblemMat KirkbyJames Lucas (screenwriter)The Phone Call (2013 Film)Serena ArmitageStutterer (film)Benjamin ClearyBasil KhalilAve Maria (2015 Film)Eric DupontJamie DonoughueShok (film)Rachel ShentonThe Silent ChildCharlie ChaplinAcademy Honorary AwardThe Circus (film)Bob HopeAcademy Honorary AwardMinistry Of Information (United Kingdom)Academy Honorary AwardTarget For TonightNoël CowardAcademy Honorary AwardIn Which We ServeAcademy Honorary AwardLaurence OlivierAcademy Honorary AwardHenry V (1944 Film)Albert E. Smith (producer)Academy Honorary AwardAcademy Honorary AwardVincent WinterAcademy Honorary AwardThe KidnappersJon WhiteleyAcademy Honorary AwardThe KidnappersJean Hersholt Humanitarian AwardHayley MillsAcademy Honorary AwardPollyanna (1960 Film)Alfred HitchcockThe Irving G. Thalberg Memorial AwardAcademy Honorary AwardCary GrantAcademy Honorary AwardCharlie ChaplinAcademy Honorary AwardAcademy Honorary AwardAlec GuinnessAcademy Honorary AwardElizabeth TaylorJean Hersholt Humanitarian AwardDeborah KerrAcademy Honorary AwardJack CardiffAcademy Honorary AwardPeter O'TooleHonorary Academy AwardKevin BrownlowAcademy Honorary AwardAngela LansburyAcademy Honorary AwardAnne V. CoatesHonorary Academy AwardTemplate:Academy Awards ListsTemplate Talk:Academy Awards ListsAcademy AwardsAcademy Of Motion Picture Arts And SciencesList Of Academy Award RecordsOscar SeasonOscar SpeechHistory Of FilmList Of Films With The Most Oscars Per CeremonyList Of Superlative Academy Award Winners And NomineesList Of Big Five Academy Award Winners And NomineesList Of Films With All Four Academy Award Acting NominationsList Of People Who Have Won Academy, Emmy, Grammy, And Tony AwardsList Of Actors With Academy Award NominationsAcademy Award For Best ActorList Of Academy Award Best Actor Winners By AgeAcademy Award For Best ActressList Of Academy Award Best Actress Winners By AgeAcademy Award For Best Supporting ActorList Of Best Supporting Actor Winners By AgeAcademy Award For Best Supporting ActressList Of Best Supporting Actress Winners By AgeList Of Actors Nominated For Academy Awards For Foreign Language PerformancesList Of Actors Nominated For Two Academy Awards In The Same YearList Of Actors Who Have Appeared In Multiple Best Picture Academy Award WinnersList Of Actors With Two Or More Academy Awards In Acting CategoriesList Of Actors With Two Or More Academy Award Nominations In Acting CategoriesOscar Love CurseAcademy Award For Best DirectorList Of Academy Award For Best Director Winners By AgeList Of Academy Award-winning FilmsList Of Academy Award-winning Foreign-language FilmsList Of Academy Award Winners And Nominees For Best Foreign Language FilmList Of Foreign-language Films Nominated For Academy AwardsList Of Countries By Number Of Academy Awards For Best Foreign Language FilmList Of Animated Feature Films Nominated For Academy AwardsList Of African Academy Award Winners And NomineesList Of Argentine Academy Award Winners And NomineesList Of Asian Academy Award Winners And NomineesList Of Australian Academy Award Winners And NomineesList Of Black Academy Award Winners And NomineesList Of Brazilian Academy Award Winners And NomineesList Of Canadian Academy Award Winners And NomineesList Of Chilean Academy Award Winners And NomineesList Of Colombian Academy Award Winners And NomineesList Of Cuban Academy Award Winners And NomineesList Of French Academy Award Winners And NomineesList Of German-speaking Academy Award Winners And NomineesList Of Greek Academy Award Winners And NomineesList Of Hispanic-American (U.S.) Academy Award Winners And NomineesList Of Academy Award Winners And Nominees From IndiaList Of Iranian Academy Award Winners And NomineesList Of Italian Academy Award Winners And NomineesList Of Jewish Academy Award Winners And NomineesList Of Latin American Academy Award Winners And NomineesList Of Mexican Academy Award Winners And NomineesList Of New Zealand Academy Award Winners And NomineesList Of Nordic Academy Award Winners And NomineesList Of Academy Award Winners And Nominees From PakistanList Of Polish Academy Award Winners And NomineesList Of Puerto Rican Academy Award Winners And NomineesList Of Spanish Academy Award Winners And NomineesList Of Uruguayan Academy Award Winners And NomineesList Of Academy Awards CeremoniesList Of Academy Award-winning FamiliesList Of Fictitious Academy Award Winners And NomineesList Of LGBT Academy Award Winners And NomineesList Of People Who Have Won Multiple Academy Awards In A Single YearList Of Posthumous Academy Award Winners And NomineesList Of Presenters Of Best Picture Academy AwardList Of Academy Award Trophies On Public DisplayList Of Oldest And Youngest Academy Award Winners And NomineesList Of Academy Awards For Walt DisneyList Of Female Academy Award Winners And Nominees For Non-gendered CategoriesBook:Academy AwardsCategory:Academy AwardsPortal:Academy AwardHelp:CategoryCategory:Academy Award Winners And Nominees By Nationality Or RegionCategory:Lists Of British Award WinnersDiscussion About Edits From This IP Address [n]A List Of Edits Made From This IP Address [y]View The Content Page [c]Discussion About The Content Page [t]Edit This Page [e]Visit The Main Page [z]Guides To Browsing WikipediaFeatured Content – The Best Of WikipediaFind Background Information On Current EventsLoad A Random Article [x]Guidance On How To Use And Edit WikipediaFind Out About WikipediaAbout The Project, What You Can Do, Where To Find ThingsA List Of Recent Changes In The Wiki [r]List Of All English Wikipedia Pages Containing Links To This Page [j]Recent Changes In Pages Linked From This Page [k]Upload Files [u]A List Of All Special Pages [q]Wikipedia:AboutWikipedia:General Disclaimer



view link view link view link view link view link